کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
سن و جنسیت در ابتلا یا شدت علائم بیماری کرونا تأثیرگذار هستند

29 بهمن 1399
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: سن و جنس به عنوان دو فاکتور بسیار مهم در ابتلا یا شدت علائم بیماری کرونا تأثیرگذار هستند.

شهربانو حاجی‌زاده در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: در خصوص بیماری کووید ۱۹، موضوع سلامت مردان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اگرچه همه افراد جامعه از کوچک تا بزرگ و زن و مرد در معرض خطر کرونا ویروس هستند، اما
حاجی‌زاده بابیان اینکه تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ‌ومیر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند گفت: سن و جنسیت به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علائم بیماری کروناست.
وی همچنین گفت: مهم‌ترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید ۱۹ در مردان نقش داشته و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تأکید قرارگرفته‌اند، عبارتند از دلایل بیولوژیکی مانند دلایل ژنتیکی، هورمونی و آنزیم‌ها، دلایل مربوط به پروفایل اجتماعی و مسئولیت شغلی و اقتصادی  مردان که سبب مواجهه بیشتر آنان با عوامل خطر می‌شود.
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: دلایل فرهنگی از جمله باور غلط مردان مبنی بر برتر بودن و قوی‌تر بودن مردان نسبت به زنان و درنتیجه مغفول ماندن تمرکز بر سلامت که سبب می‌شود مردان کمتری به مراکز درمانی مراجعه کنند و به انجام آزمایش تن دهند یا کمتر از زنان به رعایت اصول بهداشتی تعریف‌شده مانند شستشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک و دستکش مبادرت ورزند.
حاجی‌زاده همچنین اظهار کرد: بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی عروقی (فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) در مردان نسبت به زنان بیشتر است و همچنین رفتارهای ناسالم مردان مانند بی‌تحرکی، تغذیه ناسالم و مصرف دخانیات از جمله عوامل مهم و مؤثر در این تفاوت است و باید گفت هیچ‌چیز به‌اندازه یک برنامه غذایی کامل و صحیح به همراه فعالیت فیزیکی مناسب به تقویت سیستم دفاعی کمک نمی‌کند.
وی تصریح کرد: در صورت ابتلا به کرونا در مصرف‌کنندگان دخانیات نسبت به افراد دیگر، علائم  شدیدتر و کشنده‌تری ایجاد می‌شود، چراکه در این افراد ظرفیت قلبی ریوی، تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
کارشناس برنامه سلامت مردان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با توجه به شیوع کرونا در شهرستان، از اول سال ۹۹ تاکنون ۹ هزار و ۵۵۲ نفر از گروه سنی میان‌سالان مرد و ۳ هزار و ۹۲۶ نفر مرد در گروه سنی سالمند مراقبت‌های بهداشتی خود را توسط بهورزان خانه‌های بهداشت و مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت دریافت کرده‌اند.
انتهای خبر: س.غ /۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
کویید19     کارشناس.سلامت.مردان     شهربانو.حاجی‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   29 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >