کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه:
زنان باردار در تعطیلات نوروزی نیازمند مراقبت‌های پیشگیرانه مضاعف می‌باشند

13 اسفند 1399
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: زنان باردار از جمله گروه‌های پرخطر در دوران همه‌گیری کرونا محسوب می‌شوند که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند.

مریم بهبهانی زاده در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: حساسیت بدنی زنان در دوران بارداری با سایر دوران زندگی متفاوت است و این افراد در این ایام نیازمند مراقبت بیشتری هستند و تحقق این امر مستلزم خود مراقبتی و همچنین مراقبت همراهان او در طول این مدت است.
وی افزود: تولد موجودی که بخشی از وجود گران‌بها و ارزشمند یک مادر است، شعله امید او را برای در آغوش گرفتن این موجود و گذر از ایام سخت و پرمشقت بارداری روشن نگه می‌دارد و مادر با جان خود معامله می‌کند تا روزی شاهد این لحظه‌های ناب و بی‌نظیر باشد.
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در شهرستان گناوه طی یک سال گذشته تاکنون بیش از ۵۰ مورد (۶٫۵ درصد) از مادران باردار دچار بیماری کووید ۱۹ شده که منجر به بستری شدن بیش از ۱۰ درصد از مادران باردار مبتلا در بیمارستان شده است.
وی تصریح کرد: بارداری باعث افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ نمی‌شود اما دوره بالینی بیماری در این زنان نسبت به جمعیت غیر باردار می‌تواند بدتر شود. زنان باردار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا باید به‌طور هم‌زمان به فکر سلامت خود و جنین باشند.
زنان باردار مبتلا به کووید بیشتر در بخش مراقبت ویژه بستری می‌شوند
بهبهانی زاده گفت: زنان باردار نسبت به زنان غیر باردار، در صورت ابتلا به کووید- ۱۹ احتمال بیشتری برای بستری در بخش مراقبت ویژه دارند.
وی اضافه کرد: ریسک فاکتورهای همراه با بیماری شدید یا بستری در بخش مراقبت ویژه، در بارداری شامل سن ۳۵ سال و بالاتر، چاقی، فشارخون بالا و دیابت شیرین است.
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در تعداد زیادی از مادران باردار مبتلا به کووید، ریسک زایمان زودرس و سزارین مشاهده‌شده است، ممکن است تب و هیپوکسمی ناشی از کووید ریسک زایمان زودرس، پارگی زودرس کیسه آب و الگوهای غیرطبیعی قلب جنین را افزایش دهد، اما زایمان زودرس در موارد بدون بیماری شدید تنفسی هم رخ‌داده است.

وی تصریح کرد: تب یکی از عارضه‌های بیماری‌های عفونی مانند کووید - ۱۹ است، تب در بارداری به خودی خود در سه‌ماهه اول در مادران باردار با افزایش آنومالی‌های مادرزادی، خصوصاً نقایص لوله عصبی و سقط می‌تواند همراه باشد به همین دلیل کنترل تب در بارداری در هر صورت الزامی است.
نکاتی که بایستی هر مامایی به مادر باردار مبتلا به کووید ۱۹ آموزش دهد
بهبهانی زاده با اشاره به محتوای آموزشی موردنیاز مادران باردار گفت: شمارش روزانه حرکات جنین بیشتر یا مساوی هفته ۲۵ بارداری، علائم خطر بیماری و زمان ارجاع به بیمارستان باید توسط ماما به مادران باردار آموزش داده شود.
وی تأکید کرد: هر مادر باردار مبتلا به کووید ۱۹ بایستی در صورت کاهش حرکات جنین در سن بارداری بیشتر یا مساوی ۲۵ هفته، بروز علائم خطر (تنگی نفس، تعداد تنفس بیش از ۲۴ بار در دقیقه، تب ۳۸ درجه یا بیشتر که با مصرف استامینوفن بهبود نمی‌یابد، عدم تحمل خوراکی مایعات و داروها، درد پایدار قفسه سینه، گیجی، خواب‌آلودگی، اختلال هوشیاری، کبودی اندام‌ها) در اسرع وقت به بیمارستان مراجعه کند.
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه اضافه کرد: پس از خروج مادر از قرنطینه، سلامت جنین بر اساس دستور عمل کشوری ارزیابی می‌شود.
بهبهانی زاده در خصوص شرایط خروج مادر باردار از قرنطینه خانگی گفت: مادر باردار مبتلا حداقل ۱۴ روز بعد از شروع علائم یا ۳ روز بدون علامت بدون مصرف داروهای تب بر می‌تواند از قرنطینه خارج شود.
وی بیان داشت: در صورتی که مادر بخواهد قبل از مدت موردنظر از قرنطینه خارج شود می‌بایست دو نتیجه آزمایش منفی با فاصله حداقل ۲۴ ساعت داشته باشد.
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: با توجه به پیش رو بودن عید نوروز و احتمال وجود دورهمی‌های خانوادگی مادران باردار بایستی از حضور در تجمعات خانوادگی خودداری ورزند.
وی توصیه کرد: مادران باردار از رفتن به مکان‌های خرید سربسته و شلوغ و از رفتن به سفرهای نوروزی حتی با فاصله مکانی و زمانی کوتاه خودداری کنند.
کارشناس برنامه سلامت مادران شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: مادران باردار استفاده از ماسک و شستن دست‌ها را فراموش نکنند.
انتهای پیام/ ک.آ- ک ۳۰۸۰

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
زنان.باردار     کووید.19     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   13 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >