به صورت مجازی؛
طرح پیشگیری از مصدومیت‌های غیر عمد در نوجوانان در مدارس شهرستان دشتستان اجرا می‌شود

23 اسفند 1399
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از اجرای طرح پیشگیری از مصدومیت‌های غیر عمد نوجوان به روش C۴D(استفاده از رویکرد ارتباط برای توسعه در کاهش حوادث و مصدومیت‌ها در نوجوان) در مدارس شهرستان به صورت مجازی در شبکه شاد خبر داد.

محمدحسین دریسی در گفت‌وگو‌ با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان افزود: این طرح به صورت پایلوت در دشتستان از اسفندماه تا پایان اردیبهشت‌ماه در شبکه شاد مدارس ویژه والدین اجرا می‌شود.
 دریسی اظهار کرد: مصدومیت‌های غیر عمد کودکان و نوجوانان یکی از دلایل اصلی آسیب‌دیدگی، بستری بیمارستانی، معلولیت و نیز مرگ آنان در جهان است و همچنین دومین علت مرگ‌ومیر در کودکان و نوجوانان است.
وی همچنین بیان کرد: در جهان پس از حوادث ترافیکی، غرق شدن و سوختگی، سقوط و افتادن چهارمین علت مرگ کودکان و نوجوانان است و بیشترین گروه‌های جمعیتی در معرض خطر را به ترتیب افراد بالاتر از ۶۵ سال، نوجوانان و جوانان ۱۵ تا ۱۹ سال و کودکان زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تصریح کرد: هدف اصلی آموزش، تغییر رفتار است، لذا آموزش گروه‌های هدف دانش آموزان، والدین و کارکنان مدرسه می‌تواند سهم بسزایی در کاهش سوانح و حوادث خصوصاً موارد غیر عمد داشته باشد.
وی تصریح کرد: این آموزش‌ها در دوران پاندمی کرونا به صورت آنلاین و در شبکه شاد جهت والدین توسط واحد سلامت نوجوان و مدارس و با همکاری مسئول آموزش فوریت‌های پزشکی واحد آموزش سلامت و ارتقای سلامت و اداره آموزش و پرورش مناطق مختلف شهرستان اجرا خواهد شد.
 کارشناس مسئول واحد نوجوانان، جوانان و بهداشت مدارس در خصوص اجرای طرح گفت: طرح C۴D (استفاده از رویکرد ارتباط برای توسعه در کاهش حوادث و مصدومیت‌ها در نوجوانان) جهت دانش آموزان مقطع ابتدایی اول (اول و دوم و سوم) دخترانه و پسرانه در ۶ مدرسه و والدین آنها با موضوع پیشگیری از حوادث خانگی مانند حادثه سوختگی، مسمومیت و سقوط در منزل در دوران اپیدمی کرونا اجرا می‌شود و آموزش‌های لازم به دانش آموزان و والدین ارائه خواهد شد.
لیلا نامی نظری همچنین بیان کرد: محتوای آموزشی توسط واحد سلامت نوجوانان و جوانان و دیگر واحدهای همکار تهیه و در شبکه شاد به گروه هدف ارائه خواهد شد.
وی بیان کرد: محتوای آموزش شامل مطالبی در خصوص آمار انواع حوادث خانگی و دلایل انحا و راه‌های پیشگیری از وقوع این حوادث و چگونگی ایجاد مهارت در والدین و دانش آموزان جهت پیشگیری از این حادثه‌ها که به صورت کلیپ‌های آموزشی توسط پرسنل فوریت‌های پزشکی و اسلایدهای آموزشی (تصویری و صوتی) در ۶ قسمت ۲٫۵ دقیقه‌ای به صورت آنلاین ارائه خواهد گردید.
کارشناس مسئول واحد نوجوانان، جوانان و بهداشت مدارس شهرستان دشتستان بیان کرد: امیدواریم بتوان با اجرای مداخلات لازم در سایر مدارس نیز شاهد کاهش بروز سوانح و حوادث و درنتیجه کاهش آسیب در دانش آموزان باشیم.
نظری گفت: این طرح از سال ۹۳ در دیگر استان‌های کشور اجرایی شده است و شهرستان دشتستان به عنوان پایلوت استان بوشهر در سال ۹۹-۱۴۰۰ مسئولیت اجرای این طرح را بر عهده دارد و از مهرماه سال آینده در تمامی شهرستان‌های استان بوشهر اجرا خواهد شد.
انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
    پیشگیری     مصدومیت.غیرعمد     معاون.بهداشتی     محمد.حسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   23 اسفند 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >