کارشناس تغذیه بیمارستان سوانح سوختگی گناوه:
استفاده از مواد غذایی پروتئینی برای بیماران سوختگی ضروری است

11 ارديبهشت 1400
کارشناس تغذیه بیمارستان سوانح سوختگی گناوه گفت: استفاده از مواد غذایی پروتئینی باکیفیت، برای بیماران سوختگی ضروری است و در روند درمان و ترمیم زخم‌های سوختگی نقش بسزایی دارد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان سوانح سوختگی، فاطمه طاهری اظهار داشت: در بیماران سوختگی میزان متابولیسم بدن افزایش‌یافته و گاهی تا دو برابر نیاز به انرژی در فرد افزایش می‌یابد، همچنین نیاز به پروتئین در سوختگی‌های متوسط و شدید حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کل انرژی دریافتی است.
وی گفت: این پروتئین از نوع پروتئین‌های باکیفیت که عمدتاً در منابع پروتئینی حیوانی از جمله تخم‌مرغ، لبنیات و انواع گوشت‌ها یافت می‌شوند باید تأمین گردد و در صورتی که نتوان نیاز روزانه بیمار سوختگی را با غذا تأمین کرد، استفاده از مکمل‌های پروتئینی روش کمکی مناسبی است.
طاهری افزود: دلیل افزایش نیاز به مصرف منابع پروتئینی در این بیماران، به علت از دست دهی پروتئین از طریق ادرار، زخم‌ها و همچنین افزایش استفاده از پروتئین‌های بدن برای بهبود و ترمیم زخم‌ها است و نیاز به جبران از طریق حمایت تغذیه‌ای به‌موقع و مناسب دارد که با یک رژیم غذایی پرکالری و پر پروتئین به همراه مکمل‌های پروتئینی می‌توان نیازشان را تأمین کرد.
وی تصریح کرد: استفاده از مکمل‌های پروتئینی تجاری آماده برای این بیماران کمک‌کننده است، زیرا مصرف حجم زیاد غذا برای بیمار معمولاً غیرقابل‌تحمل بوده و نیاز به تشویق برای مصرف غذاهای با چگالی کالری بالاتر، نوشیدنی‌ها و محلول‌های حاوی پروتئین در طول روز دارند.
طاهری بیان کرد: در بیمارستان سوانح سوختگی در حال حاضر با استفاده از ساشه‌های پیور پروتئین و هیلاژن، فرمولاهای اینترامیل پروتئین بالا و همچنین پودر وی آلبومین، نیاز افزایش یافته بیماران سوختگی به پروتئین در زمان بستری در بیمارستان تأمین می‌گردد که به دلیل راحتی استفاده از این پودرها هم به عنوان کمک غذا به صورت خوراکی و هم برای گاواژ بیماران قابل استفاده بوده و همچنین برای تقویت سیستم ایمنی و بهبود روند درمان سایر بیماران عفونی از جمله بیماران کرونایی بستری در بیمارستان مناسب است.
وی با بیان اینکه این مکمل‌های پروتئینی حاوی اسیدهای آمینه ضروری است که نقش حیاتی در بهبود جراحت دارند گفت: از جمله اسیدهای آمینه آلانین و گلوتامین که نقش مهمی درترمیم زخم، کمک به حفظ انسجام روده کوچک، حفظ عملکرد ایمنی مرتبط با روده و کاهش نفوذپذیری بعد از جراحت دارند.
طاهری بیان کرد: آرژنین اسید آمینه‌ای دیگر است که با کاهش عوارض زخم و کاهش اقامت بیماران در بیمارستان در ارتباط است. کارشناس تغذیه بیمارستان سوانح سوختگی گناوه افزود: در سوختگی‌های متوسط و شدید، افت پروتئین در بدن می‌تواند منجر به کاهش سایر مواد مغذی مانند کلسیم، روی، آهن و...شود و سایر عوارض بیماری را افزایش دهد، بنابراین مکمل یاری به‌موقع برای حفظ تعادل پروتئین در بدن و جلوگیری از کمبود پروتئین در تسریع روند درمان بسیار مؤثر بوده و مدت زمان بستری در بیمارستان را کاهش می‌دهد.انتهای پیام/ ا.ش ۴۰۶۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
کارشناس.تغذیه     بیمارستان.سوانح.سوختگی     شهرستان.گناوه     ترمیم.زخم.سوختگی        

تاریخ بروز رسانی:   11 ارديبهشت 1400

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >