کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
۴۰۰۰ نوزاد دشتستانی در یک سال گذشته غربالگری تیروئید شده‌اند

4 خرداد 1400
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: در حدود ۴ هزار و ۱۲ نوزاد در یک سال گذشته در شهرستان دشتستان غربالگری تیروئید شده‌اند.

عصمت دهقانی در مصاحبه با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار داشت: رشد و تکامل طبیعی غده تیروئید جنین و تولید هورمون تیروئید، برای تکامل مغز در دوران زندگی جنینی و پس‌ازآن حیاتی است.
دهقانی افزود: کمبود هورمون تیروئید در طی دوران زندگی جنینی و یک سال اول بعد از تولد، با طیف وسیعی از اختلال‌های عصبی– روانی توأم است.
وی همچنین بیان کرد: کم‌کاری نوزادی غده تیروئید می‌تواند به صورت گذرا و یا دائم باشد، نوع اولیه و دائم شایع‌ترین نوع کم‌کاری مادر زادی غده تیروئید نوزادان است.
عصمت دهقانی تصریح کرد: تشخیص به‌موقع کم‌کاری تیروئید در نوزادان و درمان به‌موقع آن، از بسیاری از عوارض مهم این بیماری ازجمله عقب‌ماندگی ذهنی جلوگیری می‌کند.
 دهقانی خاطرنشان کرد: اگر کم‌کاری تیروئید در نوزادان تا ۲۸ روز اول تولد تشخیص داده شود و درمان شروع شود، نوزادان دچار مشکل عقب‌افتادگی نمی‌شوند.
وی همچنین بیان کرد: اکثر نوزادان مبتلا به کم‌کاری مادر زادی غده تیروئید علائم و نشانه‌های کم‌کاری غده تیروئید را به هنگام تولد نشان نمی‌دهند، برنامه غربالگری برای تشخیص این بیماری جهت همه نوزادان انجام می‌شود.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: هدف اصلی این برنامه شناسایی و کنترل نوزادان مبتلا به کم‌کاری مادرزادی تیروئید (CH)، درمان و پیشگیری از عوارض آن است.
عصمت دهقانی اظهار کرد: شهرستان دشتستان با داشتن ۱۳ مرکز غربالگری و انجام نمونه‌گیری از ۴ هزار و ۱۲ نوزاد در طی یک سال اخیر، موفق به تشخیص نهایی ۱۰ بیمار گردیده که همگی با شروع درمان به‌موقع زیر ۲۸ روز، تحت مراقبت می‌باشند.

انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غربالگری.نوزادان     تیروئید     عصمت.دهقانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   4 خرداد 1400

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >