با افزایش آمار مبتلایان کرونا؛
افزایش ۳٫۶ برابری سی‌تی‌اسکن ریه در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر

9 امرداد 1400
رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر از افزایش ۳٫۶ برابری سی‌تی‌اسکن ریه در این بیمارستان خبر داد.

دکتر عاطفه اسفندیاری در گفت‌وگو با روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: با افزایش آمار مبتلایان کرونا و نیاز به انجام سی‌تی‌اسکن ریه، مراجعه به بخش تصویربرداری بیمارستان شهدای خلیج‌فارس با جهشی بی‌سابقه مواجه شده است.
دکتر عاطفه اسفندیاری درباره روند مراجعه بیماران کرونایی برای سی‌تی‌اسکن گفت: تعداد مراجعین افزایش‌یافته است و روزانه بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر برای تست کرونا به بخش سی‌تی‌اسکن مراجعه می‌کنند که با روند صعودی فعلی احتمال می‌رود در مردادماه نیز این تعداد همچنان افزایش داشته باشد.
وی با اشاره به آمار موجود گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا امروز پنجم مردادماه، اسکن‌های ریه نسبت به سال قبل ۳٫۶ برابر شده است در چهار ماه اول سال ۱۳۹۹ تعداد اسکن‌های انجام‌شده ۵ هزار و ۵ نفر بوده است.
 رئیس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر خاطرنشان کرد: اسکن‌های ریه در چهار ماه سال ۱۴۰۰ به ۱۷ هزار و ۸۸۰ نفر رسیده است، یک نگاه اجمالی به انجام سی‌تی‌اسکن این مرکز، خود گواه بار سنگین پاندمی کووید ۱۹ بر کادر درمان این بیمارستان است.
 مسئول بخش تصویربرداری بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر نیز گفت: اگرچه پیش از این نیز بخش تصویربرداری در شیفت صبح و عصر و شیفت شب فعال بود، اما درحالی‌که حاضر، برای اسکن ریه در سه شیفت بیش از ۴۰۰ نفر پذیرش می‌شود که بی‌سابقه است.
 سعید ضیاء افزود: از اسفندماه ۱۳۹۸ که در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر نیز مانند دیگر مراکز درمانی، پذیرش و درمان بیماران کرونایی آغاز شد و استفاده از روش تشخیصی، سی‌تی‌اسکن ریه برای افراد مشکوک به کرونا در دستور کار قرار گرفت.
 وی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای ایمنی پرسنل و بیماران در مقابله با کرونا گفت: از وسایل حفاظت شخصی، گان، دستکش، رو کفشی و مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح در بخش‌هایی که با بیمار ارتباط مستقیم وجود دارد، استفاده می‌شود.
ضیاء تصریح کرد: همچنین چون امکان شناسایی بیماران ناقل و مبتلا وجود ندارد، قبل و بعد از اینکه هر بیماری وارد دستگاه سی‌تی‌اسکن می‌شود ضدعفونی سطوح و تجهیزات کامل صورت می‌گیرد تا از انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر در فضای بخش سی‌تی‌اسکن جلوگیری شود.
 وی افزود: برخی از پرسنل بخش تصویربرداری در این ایام مبتلا به ویروس کرونا شدند که خوشبختانه همه آنها درمان شدند و پس از بهبودی کامل به محیط کار بازگشتند.
ضیاء گفت: با توجه به فشردگی کار و ارزش حیاتی اسکن ریه برای بیماران کرونایی، زمان پاسخ‌دهی به کمترین حد ممکن رسیده است و حتی در موارد مشکوک به کرونا، بعضاً جواب دهی فوری نیز انجام می‌شود و پرسنل بخش تصویربرداری اعم از پزشکان و کارشناسان برای این امر تلاش می‌کنند.
انتهای پیام / ر.ک ۴۰۷۰
 


کلمات کلیدی:
سی‌تی‌اسکن     رادیولوژی     دکتر.عاطفه.اسفندیاری     سعید.ضیاء     بیمارستان.خلیج.فارس    

تاریخ بروز رسانی:   9 امرداد 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >