کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
مادران باردار از سن ۱۸ سال و بالاتر می‌توانند واکسن سینوفارم دریافت کنند

28 شهريور 1400
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: کلیه مادران باردار از سن ۱۸ سال و بالاتر که حداقل ۱۲ هفته از بارداری خود را سپری کرده‌اند می‌توانند واکسن سینوفارم دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، دکتر طیبه احمدزاده گفت: احتمال ابتلای یک مادر باردار به کووید ۱۹- با یک خانم غیر باردار مساوی است؛ اما نکته مهم این است که مادران باردار در صورت ابتلا، به فرم شدیدتر بیماری مبتلا خواهند شد.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بیان داشت: احتمال بستری در ICU و مرگ‌ومیر مادران باردار به علت بیماری کووید ۱۹ نسبت به دیگر بانوان بیشتر خواهد بود، در این میان واکسیناسیون با واکسن‌های مجاز که در اولویت آنها واکسن سینوفارم قرار دارد، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد و در صورت واکسیناسیون این مادران یا به کووید مبتلا نمی‌شوند یا در صورت ابتلا به فرم خفیف آن دچار خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: واکسن سینوفارم که حاوی ویروس غیرفعال بوده و تأیید سازمان بهداشت جهانی را دارد، علاوه بر ارتقای ایمنی زنان باردار عوارض جانبی برای مادر و جنین نداشته و مادران پس از پایان هفته ۱۲ بارداری تا ۴۲ روز پس از زایمان یا سقط می‌توانند آن را تزریق نمایند.
دکتر طیبه احمدزاده افزود: به دلیل رخداد مهم زایمان و عوارض احتمالی واکسیناسیون زنان باردار توصیه می‌شود از یک هفته قبل از زایمان (۳۹ هفته در زایمان طبیعی یا یک هفته قبل از تاریخ سزارین) تا ۲ هفته پس از زایمان یا سقط واکسیناسیون کووید انجام نشود.
وی خاطرنشان کرد: کلیه مادران باردار متقاضی واکسیناسیون کووید می‌توانند به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت محله خود مراجعه و ضمن ثبت مراقبت‌های بارداری در سامانه سیب و انجام مشاوره توسط مراقب و ماما، فرم معرفی‌نامه واکسیناسیون را دریافت و جهت تزریق واکسن طبق تاریخ اعلام‌شده توسط مراقب و ماما در شهر بوشهر به سالن واکسیناسیون و در روستاها به مراکز خدمات جامع سلامت روستایی مراجعه نمایند.
دکتر احمدزاده تأکید کرد: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت نیازی به انجام تست بارداری در زنان سنین باروری قبل از انجام واکسیناسیون نیست و چنانچه خانمی پس از دریافت دوز اول واکسن متوجه بارداری خود شود ترجیحاً دوز دوم را پس از پایان هفته ۱۲ بارداری می‌تواند تزریق نماید.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اضافه داشت: مادران باردار دقت فرمایند که روز انجام واکسیناسیون نباید هیچ‌گونه علائمی از بیماری کووید ۱۹ مانند علائم تنفسی، عطسه، آبریزش بینی، سرفه، تب، بی‌حالی، سرگیجه، تهوع، علائم گوارشی و...) داشته باشند و در صورت ابتلا به کرونا باید واکسیناسیون را حداقل یک ماه پس از بهبودی کامل به تأخیر اندازند.
وی بیان داشت: اگر مادری پس از انجام واکسیناسیون دچار هرگونه مشکل یا علائم به نفع کووید ۱۹ گردد می‌تواند با مراقب سلامت مربوطه یا تلفن ۴۰۳۰ کد ۴ تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نماید.


انتهای پیام/ا.س-3000

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
واکسیناسیون     مادران.باردار     دکتر.طیبه.احمدزاده     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   28 شهريور 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >