داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
خوددرمانی یکی از خطرناک‌ترین رفتارهای افراد در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ است

7 مهر 1400
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف خودسرانه داروها تهدیدی جدی برای سلامت انسان بوده و خود درمانی یکی از خطرناک‌ترین رفتارهای افراد در مواجهه با بیماری کووید ۱۹ است.

دکتر سهیل افرازی با اشاره به اینکه مراجعه به پزشک تنها اقدام منطقی برای درمان بیماری است گفت: خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو منجر به عوارضی می‌شود که زیان‌های جبران‌ناپذیری به بیمار و خانواده وی تحمیل می‌کند.
وی بابیان اینکه مهم‌ترین اقدام درمانی از سوی بیمار مصرف صحیح دارو است تصریح کرد: افراد در هنگام مواجهه با بیماری باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی مراجعه کرده تا توسط پزشک مورد ارزیابی قرارگرفته و درمان را به‌موقع و با داروهای مناسب آغاز کنند.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: ازآنجایی‌که مصرف برخی از داروها به صورت خودسرانه ممکن است موجب مسمومیت شود افراد باید حتماً با دستور پزشک در خصوص میزان و نوع دارو و طول مدت درمان اقدام نمایند.
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: بایستی به افراد جامعه اطلاعات کافی داده شود تا از پیامدهای ناگوار عوارض استفاده خودسرانه از دارو پیشگیری شود.
دکتر افرازی تأکید کرد: اکنون متأسفانه در فضای مجازی شاهد اطلاعات غلط و غیرعلمی در مورد بیماری کرونا به خصوص در زمینه درمان دارویی هستیم.
وی افزود: این‌گونه توصیه‌های غیرعلمی نه‌تنها به فرد بیمار کمکی نمی‌کند بلکه روند درمان بیماری را پیچیده‌تر، آسیب‌های آن را بیشتر و عوارض ناشی از بیماری را نیز افزایش خواهد داد و بعضاً باعث آسیب‌های جدی به سلامتی فرد خواهد شد لذا برای درمان بیماری کرونا و استفاده از دارو حتماً باید به پزشک مراجعه شده و از هرگونه درمان و مصرف خودسرانه دارو در این زمینه جدا پرهیز شود.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون واکسیناسیون عمومی در حال انجام است لذا چنانچه افراد سؤالاتی در زمینه واکسن کرونا و تزریق آن دارند توصیه می‌شود سؤالات خود را با افراد واجد صلاحیت علمی نظیر (پزشکان، داروسازان و ...) و یا با مراکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نظیر سامانه پاسخگویی ۱۹۰ در میان بگزارند و از دریافت اطلاعات از افراد یا منابع فاقد صلاحیت علمی و مراجع معتبر جدا خودداری کنند.


انتهای پیام/ م.ف ۱۰۲۴
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
خوددرمانی     کووید19     دکتر.سهیل.افرازی     معاونت.غذا.دارو    

تاریخ بروز رسانی:   7 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >