بیماری‌های قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا است

7 مهر 1400
کارشناس گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با فوت سالانه بیش از ۱۸ میلیون نفر در جهان به علت بیماری‌های قلبی عروقی که ۳۱ درصد کل مرگ‌های جهان است، بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا است.

آزاده سالمی که مناسبت روز جهانی قلب در گفت‌وگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: اکثریت این مرگ‌ها ناشی از بیماری کرونر قلب یا سکته مغزی است.
 وی افزود: عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی فشارخون بالا، کلسترول و قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی ناسالم، چاقی و آلودگی هوا هستند.
این کارشناس بهداشتی بیماری کووید ۱۹ را برای بیماران قلبی نگران‌کننده‌تر دانست و اضافه کرد: بیماران قلبی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به انواع شدیدتر کووید-۱۹ هستند و متأسفانه بسیاری از بیماران قلبی به دلیل پاندمی کووید-۱۹ برای انجام مراقبت‌های روتین و حتی در موارد اضطراری از مراجعه به درمانگاه، بیمارستان و ... وحشت دارند و طبق اصول پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ از دوستان و اقوام نیز دوری می‌کنند و جدا افتاده‌اند.
سالمی اظهار کرد: هدف روز جهانی قلب امسال و سال‌های آینده، پیوند زدن سلامتی با قلب‌هایمان است و با توجه به بحران جهانی کووید-۱۹، بهره‌برداری جهانی از قدرت سلامت دیجیتال (آموزش غیرحضوری از طریق گروه‌های اجتماعی و تلفن همراه، سایت‌های اطلاع‌رسانی) برای افزایش آگاهی، پیشگیری و مدیریت بیماری قلبی عروقی در دنیا یکی دیگر از اهداف روز جهانی قلب است.
کارشناس گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ (مصادف با ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۱) از سوی سازمان بهداشت جهانی مشخص‌شده است. به عنوان وز جهانی قلب نام گذرای شده است که شعار امسال قلب‌هایمان را با سلامتی پیوند بزنیم است.
وی در خصوص هدف این روز گفت: برگزاری این روز جهانی برای این است که افراد بدانند چگونه می‌توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده مانند بررسی دوره‌ای فشارخون، کلسترول و قند خون، عدم مصرف دخانیات و الکل، مصرف غذای سالم، انجام فعالیت بدنی و داشتن وزن نرمال، سلامت قلب خود را حفظ کنند.
سالمی اظهار کرد: با توجه به اینکه خدمات غیرحضوری غربالگری، بررسی احتمال وقوع سکته‌های قلبی و مغزی در ۱۰ سال آینده، بررسی احتمال مبتلا بودن به بیماری دیابت، فشارخون بالا و اختلال چربی‌های خون در کلیه مراکز جامع خدمات سلامت، پایگاه‌های بهداشتی و خانه‌های بهداشت، در حال اجرا است. افراد ۳۰ سال به بالا می‌توانند از این فرصت استفاده نموده و از این خدمات رایگان بهره‌مند گردند.


انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.قلب     بیماری‌های.قلبی     آزاده.سالمی     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   7 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >