اهمیت سلامت سالمندان در زندگی‌های مدرن/ تغییرات زندگی مدرن زنگ خطر برای سالمندان

10 مهر 1400
کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تغییرات زندگی مدرن یک زنگ خطر برای افراد سالخورده هر خانواده محسوب می‌شود چرا که سالمندان را وارد فازی از ایزوله و یا تنهایی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، صدف جفره به مناسب هفته جهانی سالمند گفت: حرکت زندگی بشر بسوی مدرنیته و تغییر در ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی منجر به تغییر در شکل و اندازه هر خانواده شده است به نحوی که تعداد فرزندان کم و خانواده‌های چندنسلی و گسترده به خانواده‌های هسته‌ای و جدا از هم تبدیل شده است.
وی تصریح کرد: بنابراین وجود این شرایط بیش از گذشته یک زنگ خطر برای افراد سالخورده هر خانواده محسوب می‌شود چرا که سالمندان را وارد فازی از ایزوله و یا تنهایی خواهد کرد.
جفره اضافه کرد: از طرفی قرنطینه و جداسازی افراد سالمند در شرایط کرونایی و سایر مشکلات این دوره سنی همگی منجر به تهدید سلامت روان این افراد خواهد شد، بنابراین می‌توان گفت که بی علت نیست که شعار روز جهانی سالمند در امسال (۱۴۰۰) "بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال " در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره با وضعیت سالمندان در اپیدمی کرونا افزود: معطوف شدن نگاه‌ها به افراد سالمند در اپیدمی کرونا و افزایش جمعیت این گروه سنی در جهان و ایران، فرصت مناسبی است که در خصوص فرصت‌ها و تهدیدهای پیش رو در این افراد، بازنگری‌های لازم را انجام داده و زمان آن رسیده که باورکنیم با بهرمندی از فناوری‌های دیجیتال و فضای اینترنت می‌توان بهبود سطح سلامتی، افزایش امید به زندگی و میانگین طول عمر بشر در سراسر دنیا را به ارمغان آرود.
کارشناس امور سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: یافته‌های مطالعات نشان داده‌اند که با وجود افزایش ضریب نفوذ استفاده از ابزارهای دیجیتالی در میان گروه‌های سنی مختلف، این رشد برای گروه‌های سنی بالا، بسیار محدود بوده است. برای مثال ضریب استفاده از اینترنت در کشور بالای ۳۰ درصد است که این نرخ برای گروه سنی ۵۰ تا ۷۴ سال، ۶٫۴ درصد و برای گروه‌های سنی بالای ۷۵ سال کمتر از یک درصد بوده است.
فناوری‌های دیجتال می‌تواند کمبودهای جسمانی سالمندان را جبران کند
جفره با اشاره به وجود شکاف دیجیتال در جامعه ایران ادامه داد: از جمله کاربردی‌ترین راهکارهای مقابله با این شکاف، زمینه سازی برای پذیرش تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطی میان سالمندان است. البته عواملی مانند سطح تحصیلات، میزان درآمد و وضعیت سلامتی در تبیین میزان پذیرش سالمندان نقش دارد.
وی با بیان اینکه از دیگر مزایای استفاده از فناوری‌های دیجیتال می‌توان به پرکردن اوقات فراغت، ارتباط با دوستان و اقوام، جامعه پذیری، افزایش انگیزش ذهنی، ارتقای سلامت فکری و تقویت قوای مغزی آنها اشاره کرد گفت: نکته قابل تأمل در رابطه با سالمندان وابسته عملکردی اینست که فناوری‌های دیجتال، راه‌های بیشتری را برای جبران کمبودهای جسمانی سالمندان ارائه می‌دهد، نظیر سیستم‌های کنترل از راه صدایاحرکت، ایمیل صوتی و غیره.

جفره خاطرنشان کرد: امید است همه متولیان امور سالامت سالمندی و متخصصان حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و سلامتی زمینه‌های ایجاد کسب آموزش‌های لازم از فناوری‌های دیجیتال را فراهم آورند تا با داشتن سالمندان مستقل و شهروندان ارشد آشنا به فضای دیجیتال، در بحران‌هایی نظیر شیوع کرونا دغدغه کمتری را برای سالمندان وخانواده‌های آنها داشته باشیم.


انتهای پیام/

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هفته.جهانی.سالمند     صدف.جفره     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   10 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >