مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی:
پوکی استخوان باعث افزایش شکنندگی استخوان می‌شود

28 مهر 1400
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی گفت: پوکی استخوان یک بیماری عمومی استخوان بوده که با توده استخوانی پایین و تخریب بافت استخوانی و متعاقبا افزایش شکنندگی و مستعد شدن به شکستگی همراه است.

دکتر راضیه حاجیونی در مصاحبه با روابط عمومی معاونت بهداشتی که به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان انجام شد افزود : خطر ابتلا به پوکی استخوان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد در سن 60 سالگی نیمی از خانم‌ها دچار کاهش توده استخوانی یا پوکی استخوان هستند.
وی با بیان اینکه شکستگی مهم‌ترین عارضه پوکی استخوان در سنین بالا است گفت: شکستگی ناشی از پوکی استخوان با صدمات ناچیز مانند افتادن از حالت ایستاده نیز رخ می دهد.
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی گفت: شکستگیِ مهره‌ای می‌تواند بدون افتادن یا آسیب خاص حتی طی فعالیت‌های معمول روزانه رخ دهد. شکستگی‌های مرتبط با پوکی استخوان اغلب منجر به درد، ناتوانی و کاهش کیفیت زندگی می‌شود.
 دکتر حاجیونی بیان داشت: شکستگی لگن از جدی‌ترین عواقب پوکی استخوان بوده که در موارد زیادی منجر به از دست رفتن استقلال فرد و سال‌های مفید زندگی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه تشخیص به موقع پوکی استخوان از اهمیت بسزایی برخوردار است تاکید کرد: تشخیص به موقع به ویژه اگر در صورت صلاحدید پزشک با درمان و پیگیری دستورات درمانی همراه باشد می‌تواند موجب کاهش احتمال شکستگی، کاهش هزینه‌های اقتصادی خانواده و سیستم بهداشتی، کاهش احتمال وابستگی و از بین رفتن استقلال فرد و همچنین کاهش مرگ و میر در افراد در معرض خطر شود.
بسیاری از عواملی که منجر به بروز پوکی استخوان می شود قابل اصلاح است
مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر معاونت بهداشتی گفت: انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و بررسی عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان در تمامی خانم‌های بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال توصیه می‌شود.
دکتر حاجیونی با بیان اینکه می‌توان با اصلاح سبک زندگی از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا از عوارض آن جلوگیری کرد افزود: اقداماتی نظیر داشتن تغذیه مناسب و انجام مداوم ورزش به حفظ قدرت استخوانی و جلوگیری از شکستگی‌های آینده می‌انجامد.
وی تصریح کرد: در صورت تجویز پزشک مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین دی می‌تواند به بهبود وضعیت استخوان‌ها کمک کند. همچنین برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و از بین بردن خطرات بالقوه مواجهه با شکستگی لازم است از مصرف سیگار اجتناب کرد.
دکتر حاجیونی خاطرنشان کرد: این سبک زندگی "استخوان سالم"  نه فقط در افراد مبتلا به کاهش توده استخوانی و  بیماران مبتلا به پوکی استخوان بلکه برای همه مهم است.
اهمیت پوکی استخوان به حدی است که سازمان بهداشت جهانی WHO روز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه)  را به عنوان روز جهانی پوکی استخوان ( استئوپروز) نامگذاری کرده است.
انتهای پیام/ م.ب2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
پوکی.استخوان     دکتر.راضیه.حاجیونی     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   28 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >