رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛
توسعه سلامت شهرستان گناوه در شرایط بحرانی همه‌گیری کووید-19 همچنان تداوم دارد

19 بهمن 1400
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: توسعه سلامت شهرستان گناوه در شرایط بحرانی همه‌گیری کووید-19 همچنان تداوم دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه، عصمت حیدری اظهار داشت: در طول یک سال اخیر باوجود همه مشکلاتی که بحران کرونا به مجموعه سلامت شهرستان تحمیل کرد، اما تلاش بر این بود که دیگر مطالبات و دغدغه‌های این حوزه نیز پیگیری شده و روند توسعه سلامت شهرستان همچنان ادامه یابد.
وی تصریح کرد: از بهمن 99 تا بهمن 1400 کارشناسان بهداشت محیط این شبکه 11 هزار و 144 مورد بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی داشته‌اند و علاوه بر این 2 هزار و 533 مورد بازدید در قالب گشت مشترک با سایر ادارات و دستگاه‌های اجرایی انجام داده‌اند.
حیدری اضافه کرد: طی این بازدیدها تعداد 3 هزار و 540 اخطاریه بهداشتی برای متصدیان صنوف متخلف صادر شد و 638 مرکز عرضه مواد غذایی متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند که از این تعداد 149 مورد پلمپ شدند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه در خصوص رفع مشکلات اورژانس 115 شهرستان گفت: اورژانس 115 گناوه دچار کمبود شدید نیروی انسانی بود که در یک سال اخیر دو نیرو به این مرکز افزوده شد و سه نیرو نیز در حال انجام مراحل اداری جهت جذب می‌باشند.
حیدری اضافه کرد: همچنین دو دستگاه آمبولانس اورژانس 115 شهرستان تعمیر اساسی شده است، همچنین پایگاه اورژانس خیر ساز بندر ریگ نیز تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید، این مرکز در یک سال اخیر 4 هزار و 260 مأموریت و 4 احیاء قلبی موفق داشته است.
کمبود پزشک مراکز خدمات جامع سلامت این شبکه برطرف شد
حیدری با اشاره به اینکه مشکل کمبود پزشک در شهرستان حل‌شده است و هم‌اینک همه مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان دارای پزشک هستند گفت: در یک سال گذشته 51 هزار و 739 خدمت توسط پزشکان، 2 هزار و 102 خدمت توسط دندان‌پزشکان،52 هزار و 873 خدمت توسط ماماها، 5 هزار و 295 خدمت توسط کارشناسان تغذیه، هزار و 559 خدمت توسط کارشناسان روان و 9 هزار و 700 خدمت پرستاری، 111 هزار و 903 خدمت توسط بخش آزمایشگاه و 5 هزار و 789 خدمت توسط بخش رادیولوژی به شهروندان ارائه‌شده است.
وی افزود: طی یک سال گذشته 27 نیروی شرکتی، طرحی، قراردادی شامل قانون تبدیل وضعیت ایثارگران، تبدیل وضعیت شده‌اند.
همکاری داروخانه‌های سطح شهر با شبکه بهداشت و درمان گناوه در پیک‌های کرونا
حیدری بیان داشت: این شبکه در تجربه 5 پیک کرونا برای مدیریت دارو در شرایط کرونایی اقدام به افزایش ساعت کاری داروخانه‌های روزانه شهر تا 12 شب، افزایش داروخانه‌های کشیک در ایام تعطیل در کنار داروخانه‌های شبانه‌روزی و پیگیری تأمین داروهای مرتبط با بیماران کرونایی توسط همه داروخانه‌های سطح شهر شده است.
وی گفت: به‌منظور ارتقاء فرهنگ سلامت و اطلاع‌رسانی به عموم در خصوص کرونا این شبکه اقدام به تهیه و نصب استیکرهای آموزشی در پمپ‌بنزین‌ها و جایگاه‌های CNG، عابر بانک‌ها و آب تصفیه کن‌ها و نصب پوسترهای آموزشی بهداشتی در فروشگاه‌ها، نانوایی‌ها و اماکن پرتردد شهر و روستا و نصب 41 بنر آموزشی در سطح شهر کرده است، همچنین 15 پیامک آموزشی جهت 38500 مخاطب با مشارکت دهیاری‌ها و شوراهای روستایی توسط این شبکه ارسال‌شده است.
حیدری افزود: در این بازه زمانی علاوه بر برپایی ایستگاه آموزشی در پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون شهری و آموزش درب منزل توسط کارکنان بهداشتی، سفیران و رابطین سلامت محله با فعال شدن دو گروه جدید مجازی جهت سفیران سلامت شهرستان بیش از 1000 پوستر الکترونیک و کلیپ آموزشی منتشرشده است.
عصمت حیدری عنوان داشت: دو هزار و 26 بیمار فشارخونی، هزار و 80 بیمار دیابتی، 2 هزار و 119 بیمار مبتلابه چربی خون جدید از بهمن گذشته تاکنون توسط کارشناسان این شبکه شناسایی و 26 هزار و 234 خدمت به بیماران فشارخونی، 16 هزار و 860 خدمت به بیماران دیابتی، 29 هزار و 544 خدمت به بیماران مبتلابه چربی خون ارائه‌شده است.
وی افزود: طی یک سال گذشته برنامه غربالگری ژنتیک اجتماعی در شهرستان گناوه شروع‌شده است و برنامه غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال نیز با همکاری اداره بهزیستی در مراکز و خانه‌های بهداشت انجام‌شده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: این شبکه 64 هزار و 160 عدد مکمل فرو سولفات جهت مدارس دخترانه (متوسطه اول و دوم) و 34 هزار و 225 عدد پرل ویتامین D جهت مدارس دخترانه و پسرانه (متوسطه اول و دوم) شهرستان توزیع کرده است.
وی افزود: 55 مادر باردار دچار سوءتغذیه نیازمند در این بازه زمانی شناسایی و تحت حمایت مالی و بهداشتی قرار گرفتند و 266 کودک مبتلابه سوءتغذیه و اختلال رشد شناسایی و با همکاری کمیته امداد تحت پوشش حمایت مالی و خدمات بهداشتی قرار گرفتند.
5مرکز غیرمجاز لیزر و زیبایی در گناوه تعطیل شد
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه عنوان داشت: واحد نظارت بر درمان این شبکه 481 بازدید از درمانگاه‌های خصوصی و دولتی و بیمارستان‌ها داشته است که در این راستا 22 تذکر شفاهی، 17 تذکر کتبی به مطب‌های خصوصی داده‌شده است.
وی اضافه کرد: طی یک سال گذشته 5 مرکز لیزر و زیبایی غیرمجاز پلمپ و به 12 آرایشگاه متخلف اخطار داده شد، 4 مرکز طب سنتی غیرمجاز به مراجع قانونی معرفی شد و یک مرکز طب سنتی غیرمجاز هم با مشاوره و آموزش به‌طور کامل تعطیل شد.
راه‌اندازی پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون کووید-19 ویژه فرهنگیان و دانش‌آموزان
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: از بهمن 99 تا بهمن 1400 تعداد 20 هزار و 402 تست کرونا (15 هزار و 928 تست تشخیص سریع و 4 هزار و 474 تست pcr) در این شبکه انجام‌شده است که از این تعداد 4 هزار و 803 مورد مثبت بوده است.
وی اشاره کرد: در ابتدای شروع واکسیناسیون عمومی کووید 19 چهار پایگاه تجمیعی واکسیناسیون در شهر راه‌اندازی شد و در حال حاضر متناسب با شرایط موجود، دو پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کووید 19 در تمام‌روزهای هفته فعال است، تاکنون 158 هزار و 351 واکسن کرونا در این شهرستان تزریق‌شده است که از این تعداد 72 هزار و 207 مورد نوبت اول، 65 هزار و 492 مورد نوبت دوم و 20652 مورد نوبت سوم بوده است.
حیدری عنوان داشت: علاوه بر فعالیت پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون عمومی کووید-19، واکسیناسیون فرهنگیان در مرکز تجمیعی ویژه فرهنگیان، واکسیناسیون دانش‌آموزان در مرکز تجمیعی ویژه دانش‌آموزان و واکسیناسیون توأم (دیفتری/ کزاز) دانش‌آموزان پایه دهم در سال 1400 توسط این شبکه انجام‌شده است.
وی اظهار داشت: بازدید و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های سنجش دانش‌آموزان بدو ورود به مدرسه، مدارس مقاطع مختلف تحصیلی و حوزه‌های امتحانات در شهرستان گناوه و شهر بندر ریگ به‌طور مستمر توسط این شبکه انجام‌شده است.
حیدری بیان داشت: پس از بازگشایی مدارس از آبان ماه امسال تاکنون 166 مدرسه پایش و 45 دانش‌آموز و 8 معلم کرونا مثبت شناسایی شدند که در این راستا 30 کلاس و 16 مدرسه تعطیل شدند.
مادران باردار کووید مثبت به‌طور ویژه پیگیری می‌شوند
حیدری بیان داشت: غربالگری دوره‌ای مادران باردار ازنظر کووید-19، شناسایی و مراقبت 200 مورد زن باردار کووید مثبت، پیگیری و ارجاع 36 مورد زن باردار کووید مثبت به بیمارستان و پیگیری درب منزل و انجام مراقبت 32 مورد زن باردار کووید مثبت توسط ماما، تشکیل کانال آموزش مجازی مراقبت‌های دوران بارداری، پس از زایمان، شیردهی و مراقبت از کودک ویژه مادران، برگزاری کلاس‌های آمادگی برای زایمان به‌صورت آنلاین (در اسکای روم) از دیگر فعالیت‌های این شبکه در یک سال اخیر بوده است.
وی بیان کرد: برگزاری کمپین باروری سالم برای بانوان ادارات و سفیران سلامت، برگزاری کلاس‌های مشاوره پیش از ازدواج به‌صورت آنلاین (در اسکای روم)، برپایی ایستگاه سلامت در سالن‌های تجمیعی واکسیناسیون جهت انجام مراقبت گروه‌های سنی، برگزاری کلاس‌های آموزشی شیر مادر به‌صورت آنلاین (در اسکای روم)، خرید پکیج مشاوره شیردهی برای آموزش مادران به ارزش 100 میلیون ریال از دیگر فعالیت‌های این شبکه در یک سال اخیر بوده است.
حیدری اضافه کرد: پیگیری کودکان نارس جهت مراجعه به چشم‌پزشکی برای غربالگری ازنظر رتینوپاتی نارسی و کمک مالی به خانواده‌های بی‌بضاعت برای درمان رتینوپاتی نارسی به ارزش 10 میلیون ریال و شناسایی مادران باردار بی‌بضاعت و هماهنگی برای انجام خدمات پاراکلینیکی به ارزش 40 میلیون ریال (جهت 8 مادر باردار) و هماهنگی برای انجام آزمایش‌ها دوران بارداری جهت مادران بی‌بضاعت به‌صورت رایگان در آزمایشگاه مرکزی (جهت 20 مادر باردار) از دیگر فعالیت‌های این شبکه در یک سال اخیر بوده است.
دو پروژه عمرانی این شبکه آماده بهره‌برداری در دهه فجر است
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه با اشاره به پروژه‌های عمرانی این شبکه گفت: از بهمن گذشته تاکنون محوطه‌سازی دوخانه بهداشت پوزگاه و عباسی و تکمیل خانه پزشک مال خلیفه توسط این شبکه انجام‌شده است، همچنین طبقه اول آزمایشگاه مرکزی توسط خیر تکمیل و آماده بهره‌برداری شده است.
حیدری افزود: طی یک سال گذشته نزدیک به یک میلیارد تومان تجهیزات توسط خیرین سلامت به این شبکه بهداشت و درمان اهداشده است، جا دارد از کلیه خیرین سلامت و مردم شهرستان که در این روزهای سخت کمک‌رسان بخش بهداشت و درمان بوده و درروند توسعه سلامت شهرستان سهیم بوده‌اند، تقدیر و تشکر کنم.


انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
کووید.19     رئیس     عصمت.حیدری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   19 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >