مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر:
حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در اولویت تمام ارگان‌ها قرار بگیرد/ لزوم فرهنگ سازی در حوزه سلامت باروری و زایمان طبیعی

24 فروردين 1401
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در اولویت تمام ارگان‌ها قرار بگیرد.

رقیه زنگنه نژاد در نشست با مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در امور بانوان اظهار داشت: حمایت از خانواده و جوانی جمعیت جز بااراده محکم و حرکت جهادی امکان‌پذیر نیست.
وی تصریح کرد: متأسفانه روند ازدواج و فرزند آوری در جامعه بسیار کند است و اگر این روند ادامه داشته باشد، کشور به یک جامعه مسن و غیر مولد و نیازمند مراقبت‌های بیشتر تبدیل می‌شود که با چالش‌های بسیاری مواجه خواهیم بود.
زنگنه نژاد اضافه کرد: شاخص‌ها جمعیت شناختی و داشتن رکوردهای حداقلی نشان می‌دهد باروری زیر سطح جانشینی است و باید قبل از بسته شدن پنجره جمعیتی کشور این امر مهم در اولویت تمام ارگان‌ها قرار بگیرد و باهمت و گام‌های بلند تمام دستگاه‌های زیر ربط در استان خصوصاً دانشگاه علوم پزشکی که بحمدالله همراه و پیش‌قدم هست بتوانیم از این بحران عبور کنیم.
لزوم فرهنگ‌سازی در حوزه سلامت باروری و زایمان طبیعی
وی بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم فرهنگ‌سازی در حوزه سلامت باروری و برگزاری دوره‌های آموزشی زایمان طبیعی و بهداشت جنسی زایمان بدون درد و زایمان طبیعی که همه در راستای حفظ سلامت مادر و کودک خواهد بود در اولویت قرار گیرد.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بوشهر گفت: در خدمات حمایتی مانند تسهیلات وام به زوج‌های نابارور تسریع گردد.
وی بیان کرد: یکی از اقدامات اثرگذار در حوزه سلامت باروری و زایمان طبیعی نقش پزشک زنان است که می‌تواند به‌طور ویژه در راستای این سیاست گزاری نقش‌آفرین باشند.
زنگنه نژاد اضافه کرد: متولیان خدوم ما در مراکز بهداشت و مشاوره با امیدآفرینی و ایجاد نشاط و درگیر کردن تمام اعضا خانواده در دوران بارداری می‌توانند مشوق بسیار خوبی خصوصاً در راستای اجرای بند چهارم سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری باشند.
مشارکت دستگاه‌های متولی
وی افزود: با توجه به لزوم ارتقای آگاهی و توانمندی زوجین در آستانه ازدواج به‌منظور پایداری و تحکیم بنیان خانواده و افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی و... برنامه‌هایی آموزشی با مشارکت دستگاه‌های متولی ضروری است.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در امور بانوان نیز گفت: تقریباً از 73 ماده تدوین‌شده طرح صیانت از جمعیت، حدود 20 ماده مستقیماً مربوط به وزارت بهداشت هست که بعد از ابلاغ آن به دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر علیرغم تمام مشکلات و فشارهایی که طی دو سال اخیر به دلیل پاندومی کرونا متحمل شده با همکاری معاونت‌های بهداشت، درمان، آموزش، پژوهش و نهاد رهبری و دفتر امور بانوان اقدام به تشکیل کمیته صیانت از جمعیت نموده و برنامه‌های عملیاتی متعددی در این راستا تدوین‌شده و معاونت بهداشتی مستقیماً مسئولیت پایش آن را به عهده گرفته است.
هدی دشتی افزود: به اعتقاد من استفاده از ظرفیت جوانان صاحب تخصص، متعهد و خوش‌فکر در تمام حوزه‌ها می‌تواند الهام‌بخش شورآفرین و اثر گزار باشد.
وی بیان کرد: امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در کنار برنامه‌های آموزشی سلامت‌محور و فرهنگی ویژه بانوان و در نظر داشتن سیاست‌های تشویقی و اجرایی اقدام به جذب نیروهای علاقه‌مند و جهادی فارغ‌التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی نموده است.
 دشتی اضافه کرد: امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ایجاد یک شبکه عملیاتی و جهادی که ان‌شاءالله در سال جدید فراخوان و جذب بیشتر خواهد داشت این عزیزان را به‌عنوان بازوهای اجرایی و قدرتمند در سیاست‌های خانواده و جمعیت به دانشگاه و نهادهای مربوطه معرفی خواهد کرد.
وی تصریح کرد: هرگونه تعلل و از دست دادن زمان با کارهای تشریفاتی و نمایشی نه تنها کمکی به پیشبرد اهداف نخواهد کرد بلکه انگیزه و توان نیروهای دغدغه مند را نیز خواهد گرفت.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در امور بانوان گفت: معضل بحران کاهش جمعیت مسئله روز دنیاست و ایران نیز به‌سرعت در این شیب در حال حرکت هست و نیازمند یک عزم و اراده ملی است این طرح‌ها در صورتی موفق خواهد شد که تمام ارگان‌ها خود را ملزم به اجرای مفاد این طرح بدانند و در کنار یکدیگر همراه و همگام پیش روند و سیاست‌های دوستدار جمعیت در کشور ما نیز اجرا شود.
 وی بیان کرد: حمایت از طرح مامای همراه در راستای حمایت روحی، فیزیکی و روانی از مادران باردار همچنین، تشویق مادران باردار به زایمان طبیعی است، همان‌طور که می‌دانیم اغلب مادرانی که تمایل به سزارین انتخابی دارند به دلیل ترس از روند زایمان طبیعی است اما حضور یک مامای همراه اختصاصی برای وی می‌تواند عامل مهمی در کاهش و کنترل این ترس و اضطراب باشد. از طرفی نیز با کاهش آمار سزارین‌های انتخابی، می‌توان عوارض مربوط به آن را در مادران و نوزادان آن‌ها کاست.
دشتی اضافه کرد: تشکیل قرارگاه جهادی و استفاده از ظرفیت‌های فارغ‌التحصیلان دانشجویان رشته‌های مامایی و بهداشت جهت آموزش و کمک به کادر آموزش بهداشت و غربالگری یکسری بیماری‌های مربوط به زنان حرکت‌های خودجوش در مناطق محروم استان ازجمله اقدامات دفتر امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است.

انتهای پیام / م.غ ۱۰۲۳


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
امور.بانوان     هدی.دشتی     حمایت.خانواده     رقیه.زنگنه.نژاد     امور.بانوان.استانداری    

تاریخ بروز رسانی:   24 فروردين 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >