4500 نفر غیر ایرانی در استان بوشهر واکسن سرخک دریافت کردند

31 فروردين 1401
کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر طی 9 روز بیش از 4 هزار 500 نفر غیر ایرانی علیه بیماری سرخک در استان بوشهر واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، فرخنده امینی اظهار داشت: باهدف کاهش موارد ابتلا به سرخک و قطع چرخش ویروس و همچنین افزایش سطح ایمنی جامعه از 22 فروردین سال جاری طی 9 روز 4 هزار و 575 نفر غیر ایرانی علیه بیماری سرخک در استان بوشهر واکسینه شدند.
وی افزود: این اقدام در قالب "طرح واکسیناسیون تکمیلی سرخک و سرخجه" پس از افزایش بیماری سرخک در بین اتباع خارجی کشور انجام شد.
امینی اظهار داشت: این طرح در گروه سنی 9 ماه تا 30 سال مهاجرین خارجی اجرا می‌شود و بر اساس تصمیم کمیته کشوری، افراد ایرانی فعلاً نیازی به دریافت دوز تکمیلی واکسن سرخک نداشته و دریافت دو نوبت واکسن سرخک در کودکان کافی است.
این کارشناس بهداشتی گفت: بیماری سرخک بیماری عفونی بسیار مسری است و به دلیل سرایت بسیار بالای آن، به‌راحتی از فردی که مبتلا به سرخک است به فرد غیر ایمن منتقل می‌شود. مؤثرترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسیناسیون است.
امینی تأکید کرد: اگر کودکی به هر دلیلی موفق به دریافت دو نوبت واکسن سرخک نشده است می‌تواند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت برای دریافت واکسن اقدام نماید.
حذف سویه بومی ویروس سرخک در سال 98
کشور ایران به دلیل پوشش بالای واکسیناسیون و مراقبت مؤثر این بیماری، در سال 1398 موفق به حذف سویه بومی ویروس سرخک گردید.
در مرحله حذف امکان ورود بیماری سرخک (وارده) از کشورهای آلوده به کشور وجود دارد.
 در صورت عدم پوشش مناسب واکسیناسیون و عدم شناسایی به‌موقع موارد مثبت سرخک، احتمال انتشار بیماری و ماندگاری ویروس وارده در کشور وجود داشته و در صورت چرخش ویروس وارده به کشور به مدت یک سال، کشور از حالت حذف خارج خواهد شد.

انتهای پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
واکسیناسیون     واکسن.سرخک     معاونت.بهداشتی     فرخنده.امینی        

تاریخ بروز رسانی:   31 فروردين 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >