کارشناس تغذیه بیمارستان سوانح سوختگی گناوه:
تغذیه در ترمیم زخم‌های ناشی از سوختگی اطفال نقش مهمی دارد

18 ارديبهشت 1401
کارشناس تغذیه بیمارستان سوانح سوختگی گناوه گفت: تأثیر تغذیه مناسب و کافی در ترمیم زخم‌های ناشی از سوختگی اطفال نقش مهمی دارد.

فاطمه طاهری در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان سوانح سوختگی گناوه اظهار داشت: یکی از دلایل اهمیت توجه به تغذیه کودکان در هنگام سوختگی، احتیاج بدن کودکان به تأمین مایعات و کالری بیشتر است.
وی تصریح کرد: باید در نظر داشت کودکی که سنش کمتر از دو سال است، حتی با 10 درصد سوختگی در معرض خطر بیشتری نسبت به فرد بالغی با سوختگی یکسان است و می‌تواند دچار آسیب جدی (شوک) شود.
وی افزود: تبخیر آب در شیرخوار یا کودک خردسال شدیدتر بوده که به علت وسیع‌تر بودن سطح بدن کودکان نسبت به وزن آن‌ها در مقایسه با بزرگ‌سالان است، همچنین پوست بدن کودکان نازک‌تر بوده و عمیق‌تر آسیب می‌بیند که دفع متعاقب صدمه سریع بوده و کاهش پروتئین در تمام طول درمان ادامه یافته، مگر نیازهای کالری برآورده شود.
طاهری تصریح کرد: تأمین کربوهیدرات برای مقابله با متابولیک (سوخت‌وساز) بالا در دوران سوختگی لازم است و با مقوی و مغذی کردن غذا می‌توان یک رژیم پرکالری و پرپروتئین برای کودکان تأمین کرد، مقوی کردن غذا یعنی موادی به غذا اضافه کنیم که انرژی آن را بیشتر و مغذی کردن غذا یعنی موادی به غذا افزوده شوند که پروتئین، املاح و ویتامین آن را بیشتر کند.
وی بیان کرد: افزودن پودر مغزها، کنجد، کره، خامه و روغن‌زیتون از جمله مواردی است که می‌توان برای بالا بردن انرژی غذا استفاده کرد که موجب میشود بدون اضافه کردن حجم غذای کودک انرژی آن را بیشتر، باعث نرم شدن غذا می‌شود و خوردن آن را برای کودک راحت‌تر می‌کند.
طاهری با بیان اینکه تأمین پروتئین برای رشد کودک نیز ضروری است تصریح کرد: افزودن شیر خشک به سوپ، ژله، فرنی، شیر، بستنی، استفاده از پنیر، تخم‌مرغ، انواع گوشت‌ها، جگر موادی هستند که علاوه بر انرژی، پروتئین غذا را بیشتر می‌کنند و  در سرعت بخشیدن به ترمیم زخم و خون‌سازی تأثیر قابل‌توجهی دارند.
وی تأکید کرد: باید توجه شود که به خاطر کوچک بودن معده کودک بهتر است تعداد وعده‌های غذایی او را زیاد و حجم هر وعده را کاهش داد.

انتهای پیام/ا.ش 4060

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تغذیه.کودکان     فاطمه.طاهری     بیمارستان.سوانح.سوختگی     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   18 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >