به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛
اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی برگزار شد

19 ارديبهشت 1401
اجلاس مشاوران امور زنان و خانواده روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کشور با موضوع جوانی جمعیت برگزار شد.

این نشست طی روزهای 17 و 18 اردیبهشت‌ماه با حضور دکتر خزعلی معاون امور بانوان ریاست جمهوری در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.
هدی دشتی، مشاور امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حاشیه این نشست اظهار کرد: این نشست با حضور 60 نفر از مشاورین امور بانوان دانشگاه‌های علوم پزشکی حول چهار هدف تبیین و اقناع علمی و فرهنگی موضوع جوانی جمعیت، تبین ضرورت اجرای قانون انطباق امور اداری و فنی مؤسسات پزشکی با شرع مقدس" و حفظ کرامت، انسانی گیرندگان خدمت، تبیین محورهای تقویت و تکریم مقام زن از منظر انقلاب اسلامی خصوصاً در حوزه بهداشت و سلامت و هم‌اندیشی مشاورین امور زنان و خانواده در موضوعات مرتبط برگزار شد.
مشاور عالی بانوان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست اظهار کرد: تمام تمهیداتی که در حوزه کنترل جمعیت انجام‌شده را می‌توان با رویکرد جوانی جمعیت دنبال کرد و مراکز آموزش حین ازدواج یکی از مکان‌های مناسب برای ترویج این فرهنگ است.
مونا زینالو افزود: انتظار می‌رود که مشاوران زنان دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر دانشگاه‌ها روی موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده تمرکز بیشتری داشته و کنشگر باشند تا بتوان محورهای مختلف این قانون را اجرا کرد.
وی ادامه داد: محور بعدی این همایش، بحث انطباق امور اداری و فنی مؤسسات پزشکی است که در دهه ۷۰ وضع و آیین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۳۷۸ در وزارت بهداشت به تصویب رسید اما حلقه مفقوده در این بخش عزم و اراده لازم برای اجرایی کردن کامل این قانون است.
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان گفت: درست است که مباحث بودجه‌ای یکی از موانع اصلی برای اجرایی کردن قانون انطباق به شمار می‌رود اما موارد زیادی وجود داشته است که بدون تأمین بودجه آن‌چنانی در دستگاه‌های اجرایی فقط بااراده افراد، اهداف محقق شده است.
دکتر زینالو افزود: در قانون انطباق به حریم خصوصی بانوان و کرامت بیماران به‌ویژه بیماران خانم برای دریافت خدمات پزشکی در بیمارستان‌ها و حتی مفاد دیگر این قانون که ناظر به دانشگاه‌ها هم هست توجه شایانی شده است.
وی ادامه داد: ازآنجاکه مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به‌صورت قانونی عضو کمیته انطباق دانشگاه‌ها هستند می‌توانند در تشکیل جلسات مربوط به این کمیته مطالبه گر و پیگیر باشند تا هر سه ماه یک‌بار این جلسه با حضور رئیس دانشگاه برگزار شود.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: درصورتی‌که پیگیری لازم از سوی مشاورین امور بانوان روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای برگزاری جلسات کمیته انطباق انجام گیرد امید می‌رود که بعد از چندین سال این مطالبه به‌حق قانونی و شرعی و حتی انسانی تبدیل‌شده و حفظ کرامت بانوان در دریافت خدمات بهداشتی و درمانی احراز شود.
انتهای پیام /


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
اجلاس     مشاور.امور.بانوان     هدی.دشتی        

تاریخ بروز رسانی:   19 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >