مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
استان بوشهر در بین استان‌های با شیوع بالای ناباروری قرارگرفته است

24 ارديبهشت 1401
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: میزان شیوع عمری ناباروری اولیه در زنان در استان بوشهر 14.5 و ثانویه 18.6 است، بنابراین استان بوشهر در بین استان‌های با شیوع بالای ناباروری قرارگرفته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر آزیتا انارکی به مناسبت هفته جمعیت اظهار داشت: بر اساس آخرین مطالعه انجام شده در ایران در سال 1398، میزان شیوع عمری ناباروری اولیه در زنان ایرانی 11.9 و ثانویه 15.3 در هر ازدواج در کل کشور بوده است.
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: براساس نتایج حاصله، استانهای کشور به چهار دسته استانهای با شیوع پائین، با شیوع متوسط، با شیوع متوسط بالا و با شیوع بالا تقسی م شده اند که استان بوشهر در بین استانهای با شیوع بالای ناباروری است.
دکتر انارکی اظهار داشت: استان بوشهر از نظر شیوع بالای  ناباروری اولیه ، چهارمین استان کشور و از نظربالا بودن ناباروری ثانویه، استان نهم کشور است.
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده با بیان اینکه بیش از 3 میلیون دویست هزار زوج در کشور ناباوری اولیه و ثانویه تجربه می‌کنند، گفت: زوجی که به مدت یک سال خواهان فرزند بوده و باردار نشده، باید ازنظر ناباروری بررسی شود، این بررسی در خانم‌های 35 سال و بالاتر، باید بعد از 6 ماه انجام شود.
چه عواملی باعث شیوع ناباروری می‌شود؟
مدیر گروه سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تأخیر در بارداری باعث می‌شود فرصتِ تشخیص زودرس ناباروری از دست برود؛ علاوه بر این احتمالِ باروری با افزایش سن کاهش می‌یابد.
دکتر انارکی اظهار داشت: افزایش سن ازدواج، افزایش فاصله فرزند آوری از زمان ازدواج و تمایل به کاهش تعداد فرزندان و تک‌فرزندی از عواملی هستند که احتمال بروز ناباروری‌های اولیه و ثانویه را افزایش خواهد داد.
وی افزود: همچنین چاقی، استفاده از دخانیات، افزایش آلاینده‌های ناشناخته مؤثر بر سیستمِ تولید مثل از عوامل دیگر بروز ناباروری‌های اولیه و ثانویه است.
دکتر انارکی تأکید کرد: داشتن سبک زندگی سالم مانند تغذیه، ورزش، هوای سالم و دوری از استرس، نه‌تنها می‌تواند از ناباروری پیشگیری کند؛ بلکه در درمان ناباروری هم مؤثر است.
وی همچنین افزود در استان بوشهر مرکز تخصصی درمان ناباروری وجود دارد و زوجین نابارور می‌توانند در سال 1401 از خدمات درمانی ناباروری با پوشش بیمه سلامت استفاده کنند.
انتهای پیام/ م.ب 2020
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
هفته.سلامت     معاونت.بهداشتی     دکتر.آزیتا.انارکی        

تاریخ بروز رسانی:   24 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >