رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه:
کاهش نرخ باروری، آهنگ رشد جمعیت شهرستان را به سمت پیری می‌نوازد/ نقش مهم واکسیناسیون در بهبود و حفظ سلامتی جامعه

31 ارديبهشت 1401
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه در نماز جمعه اهل سنت شهرستان گفت: کاهش نرخ باروری، آهنگ رشد جمعیت شهرستان را به سمت پیری می‌نوازد.

جاسم زارعی افزود: نرخ باروری شهرستان عسلویه در دهه ۷۰، هفت بوده و هم‌اکنون پس از دو دهه به 2/64 کاهش‌یافته است، هرچند که نسبت به میانگین کشوری و استانی وضعیت بهتری داریم اما هنوز جای کار وجود داشته و انتظار 5-3 فرزندی به ازای هر زن در سن باروری داریم.
وی تصریح کرد: از موضوعات اساسی تحقق این امر علاوه بر حل مشکلات معیشتی(اشتغال پایدار، تسهیل در امر ازدواج‌ و پایین آمدن سن ازدواج)، فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش زوجین نسبت به لزوم داشتن فرزند است.
زارعی با اشاره به شعار هفته ملی جمعیت با عنوان «ایران، جوان بمان» اذعان داشت: جمعیت جوان لازمه اقتدار ملی، رشد اقتصادی، پویایی و بالندگی جوامع است که امیدواریم در این برهه که مواد قانونی متعدد تصویب و به وزارت خانه‌ها و نهادهای مختلف ابلاغ‌شده، با تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی، مسیر تحقق قانون مهم حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هموار شود.
واکسیناسیون نقش مهمی در بهبود شرایط سلامتی جامعه داشته است
زارعی در ادامه بیان داشت: بهبود شرایط ازنظر میزان ابتلا به انواع بیماری‌های واگیر در یک‌ قرن اخیر اعم‌ از ریشه‌کنی آبله، کاهش چشمگیر فلج اطفال، سیاه‌سرفه، دیفتری، کزاز، سرخک و ... که امروزه شاهد آن هستیم حدوداً سالیانه از مرگ بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان پیشگیری کرده و این موضوع نقش پایه‌ای واکسیناسیون و تلاش شبانه‌روزی مدافعان سلامت را برجسته می‌نماید.
وی اظهار داشت: تلاش دولت سیزدهم در واردات سریع و به مقدار کافی واکسن و واکسیناسیون حداکثری در مدت‌زمان کوتاه منجر به پوشش سراسری ایمنی جامعه در مهار همه‌گیری کووید۱۹ نقش به سزایی داشت اما توصیه می‌شود ضمن تکمیل دز سوم واکسیناسیون و یادآورهای سالیانه، کماکان شیوه‌نامه‌های بهداشتی موردتوجه قرار گیرد.

انتهای پیام/ م.ک 3090

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هفته.جمعیت     خطبه‌های.نماز.جمعه     جاسم.زارعی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه        

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >