فوق تخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
تشخیص و درمان به‌موقع سکته قلبی، گام طلایی نجات بیماران قلبی است

2 خرداد 1401
فوق تخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تشخیص به هنگام و درمان به‌موقع سکته قلبی یا حمله قلبی از اهمیت بالایی برخوردار است و به‌عنوان گامی طلایی در نجات جان بیماران قلبی شناخته می‌شود.

دکتر عبداللطیف امینی در گفتوگو با روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر درباره سکته قلبی چنین گفت: ماهیچه‌های قلب برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند بنابراین حمله قلبی زمانی رخ می‌دهد که جریان خونی که اکسیژن را به ماهیچه‌های قلب می‌رساند به‌شدت کاهش‌یافته یا قطع می‌شود.
دکتر امینی افزود: در طول زندگی هر فرد، عروق (رگ‌های قلب) که ماهیچه‌های قلب را تغذیه می‌کنند، براثر تجمع چربی، کلسترول و مواد دیگر باریک می‌شوند که به آن‌ها «پلاک» گفته می‌شود، این روند تشکیل رسوبات و باریک شدن عروق، به‌آرامی پیش می‌رود که به این روند، تصلب شرایین (گرفتگی عروق) گفته می‌شود.
عضو هیئت‌علمی آموزشی قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: هنگامی‌که قسمتی از پلاک‌های تشکیل‌شده در عروق می‌شکند و از دیواره رگ‌ها جدا می‌شود، در اطراف آن، لخته خون تشکیل می‌شود، این لخته خونی نیز می‌تواند موجب مسدود شدن رگ‌ها شود.
دکتر امینی ادامه داد: هنگامی‌که ماهیچه‌های قلب، به علت مسدود شدن رگ‌های آن و عدم خون‌رسانی کافی، دچار کمبود شدید اکسیژن و مواد لازم شود، به این حالت «ایسکمی» یا «کمبود خون موضعی» گفته می‌شود.
وی افزود: وقتی براثر ایسکمی قلبی، قسمتی از ماهیچه‌های قلب آسیب ببیند یا از کار بیافتد، به این حالت «حمله قلبی» یا «سکته قلبی» گفته می‌شود.
اقدام به‌موقع نجات‌بخش جان بیمار
وی افزود: سالیانه تعداد زیادی مرگ در جهان به علت بیماری‌های قلبی - عروقی اتفاق میافتد که نکته قابل‌توجه اینجاست که پس از بروز علائم حمله قلبی، اقدامات کمک‌های اولیه نقش بسیار مهمی در بهبود این بیماری دارد.
نوار قلب و توجه به علائم ظاهری گام نخست تشخیص سکته قلبی
 متخصص قلب و عروق در مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر گفت: یکی از مطمئن‌ترین راه‌های تشخیص مشکل قلبی، گرفتن نوار قلب از بیمار است؛ اما شناخت علائم و نشانه‌های ظاهری، اولین گام از تشخیص یک مشکل قلبی است.
وی در مورد علائم ظاهری سکته قلبی چنین گفت: از علائم احتمال سکته قلبی ممکن است یک یا همه علائم را در بیمار مشاهده کنید که این موارد می‌تواند شامل احساس درد یا سنگینی له کننده در قفسه سینه، انتشار درد به گردن، فک و دندان‌ها، کتف یا بازوی چپ باشد.
دکتر امینی ادامه داد: از علائم دیگر که در فرد بروز می‌کند تنفس سریع و احساس تنگی نفس و نبض سریع یا نامنظم (گاهی اوقات نبض، آرام‌تر از حد معمول است)، تغییر رنگ پوست به آبی و رنگ‌پریده و احساس سبکی سر یا غش کردن، تعریق سرد، تهوع و احساس اضطراب ازجمله علائمی است که اگر در بیمار بروز کند باید ازلحاظ مشکل قلبی بررسی شود.
دکتر عبداللطیف امینی در مورد راه‌های مهم تشخیص سکته قلبی در مراکز درمانی گفت: الکتروکاردیوگرام (نوار قلب)، آزمایش خون و آنژیوگرافی کرونر سه‌راه اصلی تشخیص سکته قلبی در مراکز درمانی است که با توجه به امواج الکتروکاردیوگرام انواع سکته و یا بی‌نظمی‌های قلبی را می‌توان تشخیص داد و آزمایش خون اختصاصی آنزیم‌های قلبی هم در این مسیر بسیار کمک‌کننده است.
درمان فوری سکته قلبی حیاتی است
دکتر امینی تصریح کرد: درمان فوری سکته قلبی حیاتی است اما با توجه به انواع سکته قلبی درمان‌ها نیز متفاوت است.
وی گفت: به‌طورکلی درمان‌هایی که می‌توانند جریان خون را به قلب بازگردانند، شامل مداخله در عروق کرونر هستند، جایی که رگ‌ها تحت‌فشار باز می‌شوند یا حتی ممکن است برای بیمار استنت (فنر) گذاشته شود و همچنین برای رفع انسداد ممکن است داروی رقیق‌کننده خون برای حل لخته خون تجویز شود.
دکتر امینی بیان داشت: در بعضی موارد گرفتگی متعدد در عروق کرونر وجود دارد که امکان فنر گذاری نبوده و درمان دارویی نیز پاسخگو نیست، در این شرایط به‌جای آنژیوپلاستی جراحی قلب باز توصیه می‌شود.
متخصص قلب و عروق در مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر در پایان عنوان کرد: پس از سکته قلبی، به‌طورمعمول اصلاح سبک زندگی، همراه با درمان طولانی‌مدت با آسپیرین، بتا بلاکرها و استاتین‌ها توصیه می‌شود.

انتهای پیام/ م.م 4090

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
سکته.قلبی     دکتر.عبداللطیف.امینی     بیمارستان.قلب.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   2 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >