سلامت غده تیروئید درضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد

10 خرداد 1401
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: سلامت غده تیروئید در طبیعی بودن ضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فرزانه گشمردی اظهار داشت: غده تیروئید که در ناحیه جلو گردن واقع شده یکی از مهم‌ترین غدد درون‌ریز بدن بوده که با تولید هورمون‌های تیروئید سوخت‌وساز بدن را کنترل می‌کند.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: بیماری‌های متعددی که در این غده بروز می‌کنند باعث اختلال در عملکرد آن شده و منجر به بروز علائم و نشانه‌های بالینی متعدد می‌شود.
وی کم‌کاری تیروئید نوزادان را مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان دانست و بیان کرد: کم‌کاری تیروئید نوزادان یک بیماری ارثی و مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی ذهنی در نوزادان است، وضعیت بدنی نوزاد مبتلابه کم‌کاری تیروئید ممکن است هنگام تولد عادی یا بدون علامت (کودک با ظاهری سالم) باشد.
این کارشناس عنوان داشت: کاهش دمای بدن، عدم تمایل به خوردن شیر، بزرگی زبان، کبودی دست‌وپا، خشکی پوست و زردی بیش از سه روز را از علائم بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان است.
کارشناس مسئول بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: هرچه ابتلا به کم‌کاری تیروئید نوزادان دیرتر تشخیص داده شود ممکن است علاوه بر عقب‌ماندگی ذهنی و علائم ذکرشده، عوارضی نظیر کوتاهی قد، لالی و کاهش شنوایی نیز افزوده شود.
وی اختلالات تیروئیدی را در تمام سنین و هر دو جنس در جهان شایع دانست و توضیح داد: بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان در کشور شیوع دارد و تنها روش برای تشخیص زودرس آن، انجام غربالگری نوزادان در روزهای 5-3 تولد است همچنین این بیماری برای زنان باردار نیز در صورت عدم درمان آن می‌تواند در سلامت جنین و مادر نقش بسزایی داشته باشد.
 این کارشناس افزود: مصرف بتادین برای ضدعفونی کردن در زنان باردار، می‌تواند بر تیروئید جنین اثر منفی بگذارد. همچنین کمبودید در غذای مصرفی روزانه می‌تواند باعث مشکلات تیروئید شود.
گشمردی خاطرنشان کرد: سلامت غده تیروئید در طبیعی بودن ضریب هوشی و رشد و نمو نوزادان و کودکان نقش اساسی دارد گاه افت تحصیلی در مدارس، نشانه ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی در دانش‌آموز است.

انتهای پیام/ ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غده.تیروئید     نوزادان     فرزانه.گشمردی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   10 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >