متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را با کنترل قند خون کاهش دهید

18 امرداد 1401
متخصص قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: افراد دیابتی، با کنترل قند خون می‌توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را برای خود کاهش دهند.

دکتر محمدرضا پوربهی با اشاره به اهمیت کنترل دیابت برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی گفت: مبتلایان به دیابت نه تنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، بلکه در معرض خطر نارسایی قلبی نیز قرار دارند.
دکتر پوربهی افزود: یکی از شایع‌ترین علت‌های بیماری قلبی افراد دیابتی، سخت شدن یا انسداد شریان‌های کرونر است که همان انباشته شدن کلسترول در رگ‌های خونی است که اکسیژن و مواد غذایی را برای قلب تأمین می‌کند.
وی عنوان کرد: بروز سکته قلبی و یا مغزی در نتیجه سخت شدن و یا انسداد شریان‌های کرونر در بیماران قلبی رخ می‌دهد.
دکتر پوربهی ادامه داد: این سخت شدن شریان‌های خونی (ایجاد پلاک در دیواره رگ) ممکن است در نواحی دیگر بدن نیز اتفاق بیفتد که به این سخت شدن، بیماری شریان محیطی گفته می‌شود که اولین نشانه مشکلات قلبی در بیماران دیابتی است.
اینترونشنیست بیمارستان قلب بوشهر درباره علائم حمله قلبی در بیماران دیابتی چنین گفت: تنگی نفس، احساس ضعف، احساس سرگیجه، تعریق زیاد و غیرقابل‌توجیه، درد در شانه‌ها، درد فک و بازوی چپ، درد یا فشار در قفسه سینه به‌ویژه در هنگام فعالیت و حتی حالت تهوع از جمله علائم حمله قلبی در بیماران دیابتی است.
متخصص قلب و عروق در بیمارستان قلب بوشهر درباره درمان بیماری قلبی افراد دیابتی نیز عنوان کرد: بهترین راه درمان، پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی است، پس توصیه می‌شود این بیماران تحت نظر متخصص غدد، ابتدا قند خون را تا حد ممکن طبیعی نگه دارند و از طرفی رژیم غذایی مناسب و وزن ایده آلی داشته باشند، به‌طور منظم ورزش کنند و مهم‌تر از همه این موارد، استرس را از خود دور نگه دارند.
دکتر پوربهی ادامه داد: با توجه به‌شدت بیماری قلبی در بیماران مبتلا به دیابت، گزینه‌های درمانی متفاوتی برای آنان وجود دارد که از جمله این درمان‌ها می‌توان به درمان با آسپرین برای کاهش حمله قلبی و سکته مغزی، رعایت رژیم غذایی دیابتی، ورزش مناسب برای بهبود سطح قند خون، کنترل فشارخون بالا، کنترل سطح کلسترول و کاهش چربی شکم، دارو درمانی و در نهایت عمل جراحی اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای اعلام‌شده، متأسفانه خطر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری قلبی در افراد مبتلا به دیابت بیشتر از دیگران است به همین دلیل بهترین اقدام مناسب کنترل سطح قند خون برای پیشگیری از ابتلا به بیماری قلبی است.
انتهای پیام/ م.م ۴۰۹۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بیماری.قلبی     متخصص.قلب     دکتر.محمدرضا.پوربهی     بیمارستان.قلب.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   18 امرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >