رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر:
دریا و زیست‌فناوری دریایی، زیست‌بومی که استان ما از وجودش بهره‌مند است

16 شهريور 1401
رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر گفت: دریا و زیست‌فناوری دریایی زیست‌بوم و نعمت خدادادی است که استان ما از وجودش بهره‌مند است.

دکتر اله‌کرم اخلاقی در مراسم اختتامیه رویداد زیست‌فناوری آبی، اظهار داشت: یکی از حوزه‌های بسیار مهم به‌ویژه درباره کشورهای درحال‌توسعه‌ای مثل ما که باید سرمایه‌گذاری ویژه‌ای روی آن انجام دهیم، دریا و حوزه زیست‌فناوری دریایی است.
وی اضافه کرد: با توجه به زیست‌بومی که ما از آن برخورداریم و نعمت خدادادی که استان ما از وجودش بهره‌مند است سرمایه‌گذاری، تحقیق و پژوهش در زمینه زیست‌بوم دریایی می‌تواند ثمره بسیار خوبی داشته‌باشد.
دکتر اخلاقی افزود: یکی از رویدادهایی که در بنیاد نخبگان با آن روبرو هستیم طرح شهید احمدی روشن است که در نشست‌هایی با سرپرست دانشگاه و معاون تحقیقات و فناوری، داشتیم امیدواریم این ایده به سمت جلو حرکت کند و ثمره آن را ببینیم.
وی ابراز امیدواری کرد: از میان این طرح‌ها و ایده‌هایی که وجود دارد طرحی داشته باشیم تا بتوانیم در سطح ملی مطرح کنیم و یک رویداد وارد مرحله ملی شود.
رویداد زیست‌فناوری آبی با تأکید بر شعار امسال و توسعه دانش‌بنیان
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به‌تناسب رسالت‌هایی که برای آن تعریف‌شده از ابتدای سال جاری، بر اساس تأکیدی که شعار سال است و بحث توسعه دانش‌بنیان، فعالیت‌های بی‌شماری را داشته که یکی از فعالیت‌ها برگزاری رویداد زیست‌فناوری آبی است.
دکتر اکرم فرهادی اضافه کرد: 5 مردادماه فراخوان این رویداد به‌صورت رسمی اعلام شد و بنیاد نخبگان استان، پارک علم و فناوری خلیج‌فارس، شتاب‌دهنده سینوتک و نهادهای دیگر همکاری کاملا صمیمانه‌ای را با ما داشتند.
وی افزود: گروه‌های زیادی در این رویداد شرکت کردند که بعد از ارزیابی‌های اولیه‌ای که انجام شد حدود 12 گروه فناور که ایده‌های بسیار خوبی در رابطه با خلیج‌فارس و در حوزه زیست پزشکی دریایی داشتند به مرحله اختتامیه رسیدند.
وی تصریح کرد: از بین این 12 تیم، 5 تیم به‌عنوان منتخب نهایی بودند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه تأکید کرد: ما این پتانسیل را داریم که در مرکز رشد زیست‌فناوری دریایی خلیج‌فارس همه 12 تیم را پذیرش داشته باشیم، هسته‌های فناور را رشد دهیم و شاهد محصولات تجاری شده این شرکت‌ها در آینده باشیم.
دکتر فرهادی بابیان اینکه استان بوشهر در جوار خلیج‌فارس از منابع بسیار غنی زیستی برخوردار است، اظهار داشت: هم‌جواری با دریا می‌تواند در علوم پزشکی محصولاتی را برای ما تولید کند که بسیاری از مشکلات ما در تأمین منابع در حوزه‌های پزشکی، برطرف شود و مشکلات حوزه علوم پزشکی هم کمی تعدیل شود.
وی اضافه کرد: در رویداد زیست‌فناوری آبی تأکیدمان بر محورهایی بود که در حیطه خلیج‌فارس و محصولات مبتنی بر دریا باشند که در محورهای مرتبط با محصولات دارویی، آرایشی بهداشتی و انواع محصولاتی که می‌تواند در حیطه‌های مرتبط با علوم پزشکی و بهداشتی کمک‌کننده باشند.
دکتر فرهادی افزود: در حیطه‌های دیگری غیر از حوزه‌های مربوط با خلیج‌فارس نیز شرکت‌کننده داشتیم که محصولات بسیار خوبی داشتند، ما حمایت آن‌ها را فراهم خواهیم کرد تا در آینده شاهد تجاری شدن این محصولات باشیم.
رئیس مرکز زیست‌فناوری دریایی خلیج‌فارس نیز بابیان اینکه وظیفه مرکز رشد این است که یک نوزاد نارس را به بلوغ برساند، اظهار داشت: شرکت‌ها هسته‌هایی هستند که به ما مراجعه می‌کنند تا ما شرایط را برای آن‌ها فراهم کنیم تا دوره رشدشان طی شود و بتوانند روی پای خود بایستند.
دکتر اسفندیاری اضافه کرد: رسالت ما این است تا کمک کنیم این هسته‌ها رشد کنند و منشا خیر برای خودشان، اطرافیان و جامعه باشند تا شرکت‌هایی شکل بگیرند که تأثیر بسیار زیادی در جامعه دارند و باعث پیشرفت جامعه باشد.
وی افزود: اگر ما آن حمایت‌های اولیه‌ای که مرسوم است را انجام دهیم، مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سطح دانشگاه‌های هم‌تراز خود و حتی بالاتر، رتبه برتر را خواهد داشت زیرا پتانسیل خیلی خوبی داریم، یک مرکز تخصیصی هستیم و به دریا وصل هستیم.
 دکتر اسفندیاری با اشاره به اینکه ما به فضاهایی نیاز داریم تا تیم‌ها را در آن استقرار دهیم، گفت: اگر ما بخواهیم به  آن‌ها کمک کنیم تا صاحب کسب‌وکاری شوند مستلزم این است که کارگاهی داشته باشند که می‌توانیم از فضاهای بلااستفاده شهر و دانشگاه استفاده کنیم.

انتهای پیام / س.م 1021


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست     بنیاد.نخبگان     دکتر.اله‌کرم.اخلاقی     دکتر.اکرم.فرهادی     معاون.تحقیقات    

تاریخ بروز رسانی:   16 شهريور 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >