کارشناس نظارت بر مواد غذایی دشتستان؛
نشانگرهای تغذیه‌ای برای آگاهی بیشتر مردم از محتویات محصولات غذایی و تأثیر آن‌ها بر سلامتشان است

30 مهر 1401
کارشناس نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نشانگرهای تغذیه‌ای برای آگاهی بیشتر مردم از محتویات محصولات غذایی و تأثیر آن‌ها بر سلامتشان است.

نوشین حسن‌زاده افزود: با توجه به تنوع مواد غذایی و آشامیدنی نشانگرهای تغذیه‌ای این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهد تا ماده غذایی مناسب و کم‌خطرتری را انتخاب کند.
حسن‌زاده تصریح کرد: تغذیه سالم، علاوه بر اینکه سلامت افراد را تضمین می‌کند، باعث می‌شود تا هزینه‌های درمان ناشی از تغذیه مواد غذایی ناسالم و بعضاً آلوده نیز کاهش چشمگیری یابد، یکی از اهداف اصلی نظام‌های سلامت در هر جامعه‌ای، سلامت مواد غذایی است که در برنامه غذایی مردم قرار دارد.
وی بیان کرد: نصب چراغ راهنمای محصولات غذایی ازجمله برنامه‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای آگاهی بیشتر مردم از محتویات محصولات غذایی و تأثیر آن‌ها بر سلامتشان است که در کنار دیگر برنامه‌های سلامت‌محور در حال اجرا است.
حسن‌زاده اظهار کرد: در این برنامه تلاش می‌شود تا توجه بیشتری به میزان نمک، چربی، قند و اسیدهای چرب به‌ویژه برای افراد حساس که بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، اضافه‌وزن، چربی و فشارخون دارند، شود.
حسن‌زاده بیان کرد: شاید بتوان از علل اجرای چنین طرحی را افراط‌وتفریط‌های ایرانیان در مصرف برخی مواد غذایی دانست که موجب افزایش شیوع بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت شده که در حال حاضر بیشترین میزان مرگ‌ومیر در کشور را به خود اختصاص می‌دهند.
کارشناس مسئول نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تصریح کرد: این راهنما به‌منظور طراحی نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای بر روی برچسب محصولات خوراکی تدوین‌شده است تا با افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان و اصلاح الگوی مصرف در ارتقاء سلامت جامعه گام‌های مؤثری برداشته شود.
حسن‌زاده بابیان اینکه، در جداول عوارض تغذیه‌ای، مصرف‌کننده، ارزیابی مشخصی از میزان قند، چربی و نمک ندارد گفت: در درج نشانگرهای رنگی با رنگ قرمز، زرد و سبز اقدام به تعیین حدود نمک، چربی، قند و اسیدهای چرب که چهار شاخص مهم و اثرگذار بر سلامت هستند، شده است.
وی توصیه کرد: افراد هنگام خرید محصولات باید دقت زیادی در خواندن این برچسب‌ها داشته باشند، هرچند که این اطلاعات در اغلب برچسب‌ها حاوی مواد تشکیل‌دهنده است و ذکر ارزش مواد غذایی و میزان پروتئین و انرژی آن روی این برچسب‌ها درج نشده است اما باز هم تا حدودی سلامت ما را تا حدودی تضمین می‌کنند.
انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
نشانگرهای.تغذیه‌ای     نوشین.حسن‌زاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   30 مهر 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >