رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
بدهی‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به ۴۹۷ میلیارد تومان کاهش‌یافته است/ درآمد بیمارستان‌های بوشهر فقط ۶۶ درصد هزینه‌های آن‌ها را تأمین می‌کند

7 آذر 1401
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بدهی‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ۶۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های پرسنلی، تجهیزات، دارو و خدماتی در ۱۰ ماه گذشته به ۴۹۷ میلیارد تومان کاهش‌یافته است.

دکتر حسن ملکی زاده در نشست پاسخگویی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر در سالن شهدای ایرنا اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عقب‌ماندگی‌های زیادی معادل بیش از ۱۸۰ میلیارد تومان در حوزه پرداختی‌های کارکنان داشت.
وی تصریح کرد: در ۱۰ ماه گذشته ۱۲ مرحله اضافه‌کار نیروهای ستادی، ۱۱ مرحله اضافه‌کار کارکنان بیمارستانی، ۱۳ مرحله کارانه پزشکان و کارکنان و ۱۴ ماه کارانه بهداشتی را پرداخت شد.
جذب ۳۹۰ میلیارد تومان اعتبار
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در این مدت ۳۹۰ میلیارد تومان جذب اعتبار صورت گرفته که ۱۷۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان آن ناشی از پی گیری استانی بود که موجب کاهش بدهی این دانشگاه شده است.
مشکل مالی برای بیمارستان‌ها مزید علت شده است
دکتر ملکی زاده با بیان اینکه درآمد بیمارستان‌های بوشهر فقط ۶۶ درصد هزینه‌های آن‌ها را تأمین می‌کند افزود: با توجه به اینکه بیمارستان‌ها به‌صورت خودگردان اداره می‌شوند و خود باید هزینه‌ها را تأمین کنند مشکل مالی مزید علت شده است این در حالی است که همین تعرفه‌ها نیز با تأخیر به دست دانشگاه می‌رسد.
۹۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها از درآمدهای بیمه‌ای است
ملکی زاده با اشاره به طرح خودگردانی بیمارستان‌ها گفت: بر اساس این طرح بیمارستان‌ها باید هزینه‌های خود را با همین تعرفه دولتی تأمین کنند.
وی با بیان اینکه بخشی از درآمدهای بیمارستانی ماحصل خود بیمارستان‌ها و ۹۰ درصد هم درآمدهای بیمه‌ای هستند گفت: ۱۰۶ میلیارد تومان مطالبه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از سازمان‌های بیمه‌گر است.
مطالبه ۸۱ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از بیمه تأمین اجتماعی
وی با بیان اینکه ۸۱ میلیارد تومان از مطالبه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مربوط به بیمه تأمین اجتماعی است که هنوز پرداخت‌نشده است اظهار داشت: اگر میزان مطالبه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از سازمان‌های بیمه‌گر در اختیار دانشگاه باشد حوزه خدمتی ما تقویت می‌شود.
کرونا درآمد بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را به‌صورت چشم‌گیری کاهش داد
وی گفت: کاهش درآمد و تراز منفی درآمد بیمارستان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و تبدیل بیمارستان شهدای خلیج‌فارس به مرکز درمانی سنترال کرونا بیشترین علت بدهی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بوده است و همین امر باعث شده بود سایر بیماران به بیمارستان‌های غیردانشگاهی سوق داده شوند و درآمد بیمارستان از ماهانه هشت تا ۹ میلیارد به ۲۰۰ میلیون تومان کاهش یابد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه بیمارستان‌های استان بوشهر از لیست سیاه دارو و تجهیزات پزشکی خارج شدند اظهار داشت: با پرداخت ۴۲ درصد بدهی دارویی و ۴۴ درصد بدهی تجهیزاتی در سال جاری، بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از لیست سیاه شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی خارج شدند.
دکتر ملکی زاده در خصوص تعرفه گذاری خدمات پرستاری افزود: تعرفه گذاری خدمات پرستاری مصوب سال ۱۳۸۶ بود که در دولت‌های مختلف پیگیری اما هیچ‌وقت اجرایی نشده بود که امروز این تعرفه گذاری اجرا و علی‌الحساب سه ماه آن پرداخت شده است.
وی یکی دیگر از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی را تعرفه‌های ثابت و پائین در حوزه سلامت به‌خصوص در بخش دولتی عنوان کرد و گفت: این امر باعث شده تا در مقابل تورم بسیار شدید حوزه دارو و تجهیزات و هزینه‌های سرسام‌آور که در حال اوج‌گیری است پاسخگو نباشد.
۱۷ پروژه خیر ساز در حوزه سلامت استان بوشهر فعال است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از جذب ۳۴ میلیارد تومان جذب کمک خیران سلامت در استان بوشهر خبر داد و گفت: در زمان حاضر ۱۷ پروژه خیر ساز شامل آزمایشگاه مرکزی شهر برازجان و پایگاه‌های اورژانس شهری و بین‌شهری در حوزه سلامت در این استان در حال اجرا است.
دکتر ملکی زاده ادامه داد: در این مدت ۳۴ میلیارد تومان جذب اعتبار خیرین برای حوزه سلامت انجام شده است که با توجه به‌ضرورت، این رقم برای استان بوشهر کم و باید نقش خیران سلامت در این منطقه پررنگ‌تر شود.
ریل‌گذاری مناسب نقشه راه سلامت استان بوشهر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از تدوین نقشه جامع سلامت استان بوشهر خبر داد و گفت: ممکن است بسیاری از کارهای حوزه سلامت سلیقه‌ای و بر اساس فشارهای مختلف باشد به همین دلیل تلاش شد با تدوین نقشه جامع سلامت استان برنامه‌ها بر اساس سیاست‌های تخصصی، آمایش جمعیتی و سرزمینی تدوین شود.
وی افزود: این نقشه راه به‌صورت چهار و هشت‌ساله طراحی می‌شود و به این صورت با ریل‌گذاری مناسب نقشه راه سلامت استان مشخص می‌شود.
فاز اسکلت بیمارستان برازجان ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص پروژه بیمارستانی ۱۸۰ تختخوابی ۱۷ شهریور برازجان به‌عنوان یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام این استان گفت: این بیمارستان آخرین اعتباری که برای آن گرفته شده ۲۰ میلیارد تومان بود که از این میزان تاکنون ۱۰ میلیارد تومان تخصیص‌یافته و فاز اسکلت آن در حال تکمیل است.
دکتر ملکی زاده اضافه کرد: بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان ۲۵ درصد پیشرفت کلی و فاز اسکلت آن ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل آن ۴۵۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.
وی تأکید کرد: با توجه به‌ضرورت سرعت بخشی در روند اجرای بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان با تلاش انجام شده این بیمارستان در ردیف بودجه قرار گرفته و بر این اساس باید سالانه بودجه‌ای برای تکمیل آن تخصیص یابد و تلاش می‌شود پروژه بیمارستان ۱۸۰ تختخوابی برازجان به‌عنوان یکی از مصوبه‌های سفر دوم دولت مطرح شود.
دکتر ملکی زاده از پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصدی مرکز بیماران خاص استان بوشهر خبر داد و اضافه کرد: از ۶۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب مرکز بیماران خاص استان بوشهر تاکنون ۳۷ میلیارد تومان جذب‌شده است.
وی تصریح کرد: بیمارستان ۱۸۰ تختخوابی جایگزین بیمارستان فاطمه زهرا (س) بوشهر با ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی نیز از دیگر پروژه‌های مهم استان بوشهر است که تلاش می‌شود از جمله مصوبه‌های سفر دور دوم دولت به استان بوشهر باشد.
دکتر ملکی زاده افزود: تکمیل دانشکده پزشکی و دندانپزشکی بوشهر با ۱۷ هزار مترمربع زیربنا از سال ۱۳۹۰ آغازشده است از دیگر پروژه‌های مهم بهداشت و درمان استان بوشهر است که برای تکمیل این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این اعتبارات قطره‌چکانی برای اجرای این پروژه عظیم دانشگاهی کافی نیست.
تکمیل ۱۷ پروژه بهداشتی با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی
وی افزود: تکمیل ۱۷ پروژه بهداشتی با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی، اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی شامل ۱۷ خانه بهداشت و ۱۳ مرکز جامع خدمات سلامت با ۱۲۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات رهبر معظم انقلاب از دیگر پروژه‌های بهداشتی و درمانی استان بوشهر است که تاکنون ۶۲ میلیارد تومان معادل ۵۰ درصد تأمین‌شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به‌ضرورت موافقت گرفته شده استان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص احداث بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی بوشهر که ترکیبی از بیمارستان جنرال و تخصصی است تلاش می‌شود به‌عنوان یکی از مصوبه‌های سفر دولت به استان بوشهر مطرح شود.
دکتر ملکی زاده از افزایش تخت‌های بیمارستانی خبر داد و تصریح کرد: تعداد تخت‌های مصوب بیمارستانی استان بوشهر هزار و ۲۲۰ تخت است که هزار و ۶۸ تخت آن فعال است و ۱۷۴ تخت مراقبت‌های ویژه وجود دارد.
تخت‌های بیمارستانی استان بوشهر متناسب با آمایش و ضریب جمعیتی افزایش می‌یابد
وی اضافه کرد: در برنامه جدید تلاش شده که تخت‌های بیمارستانی استان بوشهر متناسب با آمایش و ضریب جمعیتی افزایش یابد و مجوزهای لازم در این خصوص گرفته شده است.
دکتر ملکی زاده ادامه داد: در زمان حاضر شمار تخت‌های بستری استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری پائین تر است اما با توجه به پروژه‌های درمانی در دست اجرا انتظار می‌رود این سرانه افزایش یابد.
روند درمانی بیماران خاص هزینه‌بر است
وی تصریح کرد: صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج با پنج هزار میلیارد تومان اعتبار با لحاظ کردن ۲۷ بیماری راه‌اندازی شده و قرار است به تدریج این بسته خدمتی به ۴۴ گروه بیماری افزایش یابد.
دکتر ملکی زاده ادامه داد: پیگیری روند درمانی بیماران خاص هزینه‌بر است به همین دلیل با راه‌اندازی این صندوق و ارائه تسهیلات لازم امکان درمان این گروه از بیماران در بخش دولتی به‌صورت رایگان فراهم خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای سال جاری هشت پزشک فوق متخصص، ۱۲ پزشک متخصص و ۵۹ پزشک عمومی در استان بوشهر جذب‌شده است و در مجموع ۲۶۰ پزشک متخصص در استان فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام /م.غ ۱۰۲۳


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست.پاسخگویی     اصحاب.رسانه     دکتر.حسن.ملکی‌زاده        

تاریخ بروز رسانی:   7 آذر 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >