معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
رعایت و دانستن راهنماهای اختصاصی اخلاق در پژوهش برای پژوهشگران ضروری است

4 دی 1401
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: پژوهشگران علاوه بر آگاهی از راهنماهای عمومی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی، لازم است راهنماهای اختصاصی اخلاق در پژوهش را دانسته و رعایت کنند.

دکتر اکرم فرهادی در چهاردهمین جلسه کارگروه منطقه‌ای اخلاق در پژوهش در سال جاری اظهار داشت: مطالعات کار آزمایی بالینی یکی از معتبرترین روش‌های انجام مطالعات جهت تهیه مستندات علمی برای استفاده‌های بالینی است و انجام کار آزمایی های بالینی برای پیشرفت علوم پزشکی از ضرورت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما این شیوه پژوهش بیش از سایر انواع پژوهش دربردارنده ملاحظات و دغدغه‌های اخلاقی است، این موضوع به‌ویژه در مطالعه بر گروه‌های آسیب‌پذیر حساس و چالش‌برانگیز است.
وی تصریح کرد: پژوهشگران علاوه بر آگاهی از راهنماهای عمومی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی، لازم است راهنماهای اختصاصی اخلاق در پژوهش را دانسته و رعایت کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در راستای نیل بر همین هدف به جهت اطمینان از پایبندی پژوهشگران به تعهدات اخلاقی مندرج در طرح/پایان‌نامه، اخذ تمامی مجوزهای موردنیاز بر آغاز پژوهش و انطباق روش اجرا با تعهدات طرح پژوهش /پایان‌نامه، ناظران اجرای اخلاقی طرح/پایان‌نامه از طرف این معاونت بر انواع مطالعات (کار آزمایی بالینی، مداخله‌ای/حیوانی/آزمایشگاهی/آموزشی/دانش‌بنیان و فناورانه/ارتباط با صنعت) تعیین گردیده‌اند تا با پوشش نظارتی بیش از 30 درصدی طرح/پایان‌نامه‌های مصوب این معاونت، نتایج نظارت خود را به پژوهشگر اصلی و کارگروه منطقه‌ای اخلاق در پژوهش ارائه دهند.
دکتر فرهادی افزود: در این جلسه که با حضور رئیس دانشگاه به‌عنوان "رئیس کارگروه منطقه‌ای اخلاق در پژوهش دانشگاه" و دیگر اعضا این کارگروه برگزار شد چند طرح پژوهشی/ پایان‌نامه از نظر رعایت اصول اخلاق در پژوهش موردبحث و بررسی قرار گرفت.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: به همین منظور در آذرماه سال جاری دو کارگاه حضوری "اخلاق در پژوهش" و "روش‌شناسی و اخلاق در کار آزمایی های بالینی" به‌منظور آگاهی هر چه بیشتر محققان دانشگاه از روش صحیح انجام این مطالعات و ملاحظات اخلاقی برگزار شد.
چهاردهمین جلسه کارگروه منطقه‌ای اخلاق در پژوهش در سال جاری با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
اسامی ناظران اجرای اخلاقی طرح/پایان‌نامه به شرح ذیل است.
دکتر ساسان زائری، عضو هیئت‌علمی دانشکده پزشکی: ناظر اجرای اخلاقی مطالعات کار با حیوانات آزمایشگاهی
دکتر حکیمه واحد پرست، عضو هیئت‌علمی دانشکده پرستاری و مامایی: ناظر اجرای اخلاقی مطالعات آموزشی
دکتر سید محمدهادی امامت، عضو هیئت‌علمی دانشکده بهداشت و تغذیه: ناظر اجرای اخلاقی مطالعات کار آزمایی بالینی
دکتر رضا طاهر خانی، عضو هیئت‌علمی دانشکده پزشکی: ناظر اجرای اخلاقی مطالعات آزمایشگاهی
دکتر منصور ضیایی، عضو هیئت‌علمی دانشکده بهداشت و تغذیه: ناظر اجرای اخلاقی مطالعات دانش‌بنیان، فناورانه و ارتباط با صنعت

 انتهای پیام /
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
معاون.تحقیقات.فناوری     کارگروه.اخلاق.پژوهش     دکتر.اکرم.فرهادی    

تاریخ بروز رسانی:   4 دی 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >