کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
بعضی از بیماری‌های مادرزادی در بدو تولد هیچ علامتی ندارند

7 دی 1401
کارشناس واحد بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بعضی از بیماری‌ها در بدو تولد هیچ علامتی ندارند ولی در صورت تشخیص به‌موقع در روزهای اولیه زندگی به‌طور موثر قابل‌درمان هستند.

عصمت دهقانی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: بعضی از بیماری‌ها در بدو تولد هیچ علامتی ندارند ولی با غربالگری نوزادان و شناسایی بیماران و همچنین درمان مناسب آنان می‌توان از عوارض جدی این بیماری‌ها پیشگیری و ضریب هوشی طبیعی نوزاد را حفظ کرد.
دهقانی تصریح کرد: در حال حاضر در استان بوشهر غربالگری بیماری‌های کم‌کاری تیروئید نوزادی و پی کی یو انجام می‌شود.
وی در خصوص کم‌کاری تیروئید نوزادی و عوارض آن گفت: به کمبود هورمون تیروکسین در بدن نوزاد به هر علتی، بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان گفته می‌شود و این بیماری در بدو تولد معمولاً علامت مشخص ندارد و بهترین روش شناسایی بیماران انجام غربالگری نوزادان است.
کارشناس برنامه غربالگری نوزادان بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: اهمیت این بیماری  در این است که اگر بیماری تشخیص داده نشده یا درمان دیر شروع شود و یا کنترل بیماری مناسب نباشد، بیمار دچار عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود.
دهقانی همچنین بیان کرد: پی کی یو یک بیماری ژنتیکی بوده که معمولا در ازدواج‌های فامیلی این احتمال بالاتر است  و این بیماری بدون درمان منجر به عقب‌ماندگی ذهنی می‌شود.
 وی تصریح کرد: این بیماری در نوزادان مبتلا به فنیل کتونوری در ابتدای تولد بدون علامت است و در چند ماه اول ممکن است علائم واقعی نداشته باشند.
دهقانی گفت: عقب‌ماندگی ذهنی در این بیماری بسیار شدید است و کودک مبتلا، فعالیت همراه با حرکات بی‌هدف پیدا می‌کند اغلب بیماران مبتلا نیاز به مراقبت مخصوص دارند.
وی تاکید کرد: برای پیشگیری از سایر عوارض این بیماری‌ها( کم‌کاری تیروئید نوزادی و پی کی یو)  باید غربالگری به‌موقع نوزادان در روز سوم تا پنجم پس از تولد انجام گیرد.
کارشناس برنامه غربالگری نوزادان بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: شهرستان دشتستان دارای ۱۳ مرکز غربالگری نوزادان بوده که ۳ مرکز در شهر برازجان و ۱۰ مرکز دیگر در سایر مناطق شهرستان بخصوص مناطق صعب‌العبور قرار دارند.

انتهای پیام/س.غ/3030
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تیروئید     فرهنگ.سلامت     عصمت.دهقانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   7 دی 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >