داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
بیش از 60 درصد بيماری‌ها ناشی از تجويز و مصرف غيرمنطقی داروها است

14 دی 1401
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نتايج بررسی‌های مختلف حاکی از آن است که در کشور ما بیش از 60 درصد بيماری‌ها ناشی از تجويز و مصرف نادرست و غيرمنطقی داروها است.

دکتر محبت گندمکار افزود: دارو همیشه به‌عنوان یک عامل اساسی در درمان بیشتر بیماری‌ها مطرح بوده و در حال حاضـر بیش از 8 هزار فرآورده دارویی در سراسر جهان استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: هر کشوری بـر اسـاس وضـعیت جغرافیایی، بیماری‌ها و منابع مالی تعدادی از این داروها را در لیست داروهای اساسی خود قرار داده و پزشکان موظف به تجویز فقط همان داروها هستند.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: امروزه تجویز و مصرف غیرمنطقی داروها گریبـان‌گیر بسـیاری از کشورها ازجمله کشـورهای جهان سوم و کشور خودمان شده است.
دکتر گندمکار اضافه کرد: به علت اینکه منابع مالی و بودجه سیستم‌های بهداشتی محدود است و قسمت عمده‌اي از این بودجه صرف تهیه و تأمین دارو می‌شود می‌توان با تجویز و مصرف منطقی داروها تا مقدار زیادی از اتلاف سرمایه ملی جلوگیری کرد.
وی افزود: هزینه استفاده غیرمنطقی از داروها هـم از لحـاظ اقتصـادی و هـم از لحـاظ عوارض ناخواسته‌‌ای که به افراد و اجتماع وارد می‌کند قابل تأمل است.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تجویز و مصرف غیرمنطقی دارو مشتمل بر اسـتفاده نامناسـب، غیرمـوثر و غیراقتصادی از داروها یکی از معضلات سیستم‌های مراقبت از سلامت در کشـورهای درحال‌توسعه است.
دکتر گندمکار بیان داشت: در خصوص مصرف بی‌رویه دارو یکی از علل اصلی، کمبود اطلاعاتی در هر دو قشر تجویزکننده و مصرف‌کننده دارو می‌توان ذکر کرد.
وی تأکید کرد: رفع این معضل در گرو برنامه‌ریزی آموزشی و بالا بردن سطح آگاهی نسبت به امر دارو است.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: طراحی، تدوین و اجرای صحیح این برنامه در کنار ارزیابی و پایش مداوم و ایجاد تغییرات احتمالی قطعاً منجر به تغییر الگوی مصرف خواهد شد.
دکتر گندمکار افزود: بهینه کردن مصرف دارو از طریق اصلاح سیستم آموزش پزشکی و نسخه‌نویسی منطقی (Rational Prescribing)، راه‌اندازی کمیته‌های علمی کنترل نسخ، آموزش مداوم و مؤثر کادر پزشکی، ارتقای سطح فرهنگ عمومی و آموزش فراگیر جامعه با توجه به اصل پیشگیری مقدم و بهتر از درمان است.

انتهای پیام / م.ف1024

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مصرف.منطقی.دارو     دکتر.محبت.گندمکار     فرهنگ.سلامت     معاونت.غذا.دارو        

تاریخ بروز رسانی:   14 دی 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >