شبی شاد با حضور حاملانِ "فرشته‌های در راه"

2 بهمن 1401
مادران باردار در جشنی که به نام مبارک حضرت زهرا (س) مُزین شده بود شبی شاد را تجربه کردند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، "جشن فرشته‌های در راه" با حضور مادران باردار برگزار شد.
اجرای موسیقی زنده، مسابقه علمی همراه با اهدای جایزه به نفرات برتر، مولودی‌خوانی و اهدای تندیس " مهر مادری " به زنان با بارداری سوم و بیشتر، از بخش‌های این مراسم بود.
رئیس گروه جوانی جمعیت معاونت بهداشت و مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یکی از سخنرانان این مراسم بود که درباره بحران جمعیت گفت: بعد از پایان جنگ تحمیلی و با توجه به نرخ باروری 6.5 در کشور، قرار بود برای چند سال، برنامه کنترل جمعیت اجرا شود و هدف، رسیدن به نرخ باروری 4 بود؛ که البته کشور ما خیلی زودتر از زمان پیش‌بینی‌شده به این هدف رسید.
دکتر طیبه احمدزاده افزود: ولی متأسفانه به علت فقدان رصد آماری دقیق نوسانات جمعیت، این سیاست، برای سال‌های متمادی ادامه یافت و باعث شد که نرخ رشد جمعیت ایران به‌شدت اُفت کند.
جمعیت ایران به 31 میلیون نفر خواهد رسید!
نرخ باروری به متوسط تعداد فرزندانی که هر زن به دنیا می‌آورد می‌گویند.
وی هشدار داد که در حال حاضر متوسط فرزندان هر خانواده به زیر دو نفر رسیده است و این یعنی اینکه نسل بعدی نخواهد توانست جایگزین نسل قبل از خود شود و به‌تدریج کشور دچار کاهش جمعیت خواهد شد.
این مسئول بهداشتی گفت: متأسفانه برنامه کنترل جمعیت درگذشته، خانه‌های پرجمعیت و بانشاط کشور ما را تبدیل به خانه‌های تک‌فرزند، خلوت و کم نشاط کرده است.
دکتر احمدزاده بابیان اینکه بسیاری از فرزندان ما حس شیرین داشتن خواهر و برادر، خاله، دایی، عمو و عمه را تجربه نکرده و نخواهند کرد افزود: طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، ادامه این وضعیت باعث می‌شود که در 80 سال آینده جمعیت ایران به حدود 31 میلیون نفر برسد! و مطمئناً هیچ ایرانی دوست ندارد کشورش، با کاهش جمعیت، کشوری ضعیف و آسیب‌پذیر باشد.
بارداری بدون نگرانی با انجام آزمایش‌های قبل از بارداری
یکی دیگر از سخنرانان این مراسم خانم ماما - انوشیروانی بود که در بخشی از سخنان خود گفت: با انجام آزمایش‌های قبل از بارداری و کنترل شاخص‌هایی مثل فشارخون و قند خون می‌توان بارداری بدون استرسی داشت؛ و در سن بالاتر هم می‌توان فرزند آوری کرد.
این ماما همچنین ارتباط باخدا برای مادر باردار را از بُعدِ روانی بسیار مهم و در سلامت شخصیت آینده جنین بسیار مؤثر دانست
در این مراسم، مدیر حوزه علمیه خواهران نیز گفت: به فرموده قرآن کریم، مادر جایگاه ویژه‌ای دارد؛ چرا که خداوند در آیه شریفه
وَ وَصَّینَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَیهِ و تکریم والدین، بلافاصله با جدا کردن مقام مادر فرموده: حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَی وَهْنٍ؛ یعنی مادرش او را به سختی حمل می کند.
یوسفی افزود: در تعالیم دینی آمده که سعادت و شقاوت همهٔ عمر تحت تأثیر دوران 9 ماهه جنینی است چرا که تمامی رفتار و گفتار مادر بر روی جنین تأثیرگذار است و این موضوع در تحقیقات علمی نیز امری اثبات‌شده است.
"جشن فرشتگان در راه " کار مشترکی بود که با همکاری دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی و جبهه فرهنگی -مردمی خاتم‌الاوصیا در تالار بزرگ لیان برگزار شد.

انتهای پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
معاونت.بهداشت.دانشگاه     فرشته.های.راه     جشن.مادران.باردار     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد    

تاریخ بروز رسانی:   2 بهمن 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >