رییس شبکه بهداشت و درمان جم؛
کاهش کم خونی در دانش آموزان دختر با مصرف قرص آهن / با معده خالی قرص آهن را مصرف کنید

27 فروردين 1402
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، کاهش ظرفیت یادگیری و تمرکز حواس، خستگی زودرس ، ضعف و سرگیجه، کاهش توان کاری و مقاومت بدن از مهم ترین عوارض کم خونی و فقرآهن در نوجوانان و جوانان می باشد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جم؛ احمد قاسمی در حاشیه آغاز طرح مکمل یاری آهن و مگا دوز ویتامین دی برای دانش آموزان پایه متوسطه اول و دوم اظهار داشت: آهن به عنوان یکی از مهم ترین ریز مغذی ها که بدن فرد به خصوص در دوران نوجوانی و جوانی به آن نیازمند است و کمبود آن در باعث بروز کم خونی می شود.
قاسمی با بیان اینکه عوارض کم خونی به تدریج در بدن فرد ایجاد می شود افزود: کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، کاهش ظرفیت یادگیری و تمرکز حواس، خستگی زودرس ، ضعف و سرگیجه، کاهش توان کاری و مقاومت بدن از مهم ترین عوارض کم خونی در نوجوانان و جوانان می باشد.
قاسمی با بیان اینکه زنان باردار، کودکان خردسال و نوجوانان بیشتر در معرض خطر کمبود آهن می باشند گفت: استفاده از موادغذایی آهن دار (نظیر جگر، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، عدس و لوبیا)، عدم نوشیدن چای یک ساعت قبل از مصرف غذا و یک تا دو ساعت بعد از آن، مصرف سبزی همراه با غذا می تواند به افزایش ذخیره آهن بدن کمک کند.
وی با اشاره به نقش مهم ویتامین دی در جذب کلسیم در بدن افزود: ویتامین دی به طور طبیعی از نور آفتاب جذب شده و نقش اساسی در رشد و استحکام دندان و استخوان ها دارد.
رییس شبکه بهداشت و درمان جم از توزیع قرص آهن و مکمل مگادوز ویتامین دی برای دانش آموزان پایه متوسطه اول و دوم شهرستان جم خبر داد و افزود: قرص آهن برای دانش آموزان دختر متوسطه اول و دوم توزیع شده که به مدت 16 هفته و هر هفته یک عدد قرص آهن 60 میلی گرم مصرف می کنند.
قاسمی تصریح کرد: مکمل ویتامین دی نیز برای دانش آموزان پسر و دختر متوسطه اول و دوم توزیع می شود که به مدت 9 ماه و ماهانه یک عدد قرص مگادوز 50 هزار مصرف می کنند.
وی با تاکید بر اینکه مصرف قرص آهن با معده خالی باعث جذب بیشتر آن می شود افزود: در صورت بروز اختلال گوارشی (درد معده، تهوع، استفراغ و یبوست) که در درصد کمی از افراد رخ می دهد، توصیه می شود بعد از غذا قرص آهن مصرف شود.
انتهای پیام/ م.م 3020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
آهن.یاری     احمد.قاسمی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم        

تاریخ بروز رسانی:   27 فروردين 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >