معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
شغل مامایی شغلی پر استرس اما شیرین و لذتبخش است

16 ارديبهشت 1402
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: شغل مامایی شغلی پر استرس اما شیرین و لذتبخش بوده زیرا منجر به تولد فرزندی می‌شود که شیرینی را به یک خانواده هدیه می‌کند.

دکتر احمد یزدان‌پناه در آیین تجلیل از ماماهای نمونه استان افزود: قدمت رشته مامایی معادل قدمت بشریت بوده، از ابتدای خلقت انسان وجود داشته و از سال 1991 از سوی سازمان جهانی بهداشت پنجم ماه می به عنوان روز جهانی ماما نامگذاری شد.
وی تصریح کرد: ماماها از ابتدای تولد به همراه آدمی بوده و تا پایان عمر نیز در کنار انسان‌ها حضور دارند از این رو این رشته بسیار مهم و قابل احترام است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پریسا زارع مامای دلسوز و مهربانی که در حین اعزام مادر باردار پرخطر به بیمارستان امام خمینی(ره) کنگان به درجه شهادت رسید افزود: تا سال گذشته تنها مرکز ناباروی در استان، مرکز خصوصی سطح سه بود که در حال حاضر 2 مرکز ناباروری سطح 2 در بیمارستان‌های شهدای هسته‌ای با نام رویش و سطح 2 بیمارستان شهید گنجی برازجان با نام رویان با تعرفه دولتی به زوج‌های نابارور خدمات ارائه می‌دهند.
دکتر یزدان‌پناه بیان داشت: آمار سزارین کل در سال گذشته 50 درصد بوده که نخست‌ها 54 درصد و زایمان طبیعی 50 درصد بوده است، شاخصی که برای سال 1402 در نظر گرفته‌ایم و بایستی با فرهنگ‌سازی محقق شود باید زایمان‌های طبیعی از 50 به 60 درصد و سزارین نخست‌ها از 54 درصد به 40 درصد کاهش یابد.
وی یادآور شد: بیمارستان شهید گنجی برازجان، بیمارستان شهدای هسته‌ای و مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس به عنوان بیمارستان‌های پایلوت جهت زایمان بدون درد در نظر گرفته شده‌اند که برای مادران باردار و خانواده‌های آنان خاطره خوبی به جای بماند.
آیین تقدیر از ماماهای نمونه استانی و کشوری با حضور مشاور اجرایی و رییس حوزه ریاست دانشگاه، معاون درمان، روسای بیمارستان‌ها ، مدیران دانشگاه، اعضا هیات علمی، اساتید دانشگاه، دانشجویان مامایی و ماماهای استان در سالن شهید بهشتی دانشگاه برگزار شد.

انتهای پیام / م.ف 1024
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
تجلیل     روز.ماما     معاون.درمان     دکتر.احمد.یزدان‌پناه     معاونت.درمان        

تاریخ بروز رسانی:   16 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >