معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
نرخ باروری در استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری در جایگاه پایین‌تر قرار دارد

31 ارديبهشت 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نرخ باروری در استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری در جایگاه پایین‌تر قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم، دکتر قاسم برجویی فرد در همایش جوانی جمعیت دیلم بیان کرد: مطالعات جمعیتی اثبات می‌کند که طی سال‌های آینده روند سالمندی جمعیت کشور با سرعت و شدت بیشتری تداوم خواهد داشت و در آینده‌ای نه چندان دور با پدیده سالمندی جمعیت روبرو خواهیم شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه مقوله جوانی جمعیت یک مسئله وطنی است افزود: سال‌های ۶۷ و ۶۸ با وجود اینکه کشور درگیر جنگ تحمیلی بود، ولی بی‌نظیرترین آمار رشد جمعیت را در همین سال‌ها به ثبت رسانده‌ایم.
دکتر برجویی فرد اظهار داشت: اگر به‌صورت شفاف‌تر به سال‌های ۶۷ و ۶۸ بپردازیم، تعداد نوزادان متولد شده در هر سال به ۲ میلیون نفر می‌رسید.
وی با اشاره به اینکه کشور از لحاظ رشد جمعیت طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ یک سقوط آزاد را تجربه کرده اضافه کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته اگر به همین ترتیب پیش برویم تا سال ۱۴۲۰ رشد جمعیتی ما به عدد صفر خواهد رسید.
دکتر قاسم برجویی فرد عنوان کرد: در مبحث نرخ باروری، میان کشورهای منطقه وضعیت ما مطلوب نیست و نرخ باروری در استان بوشهر نیز از میانگین کشوری پایین‌تر است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قریب به ۳/۵ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد مطرح کرد: ازدواج در مقوله جوانی جمعیت و فرزند آوری بسیار حائز اهمیت بوده که متأسفانه سن ازدواج در کشور افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: طبق میانگین کشوری ۵ سال زمان برای فرزند آوری تعیین شده که اگر بر فرض مثال یک زوج ۳۵ و ۳۰ ساله را در نظر بگیریم تا ۴۰ سالگی درگیر فرزند آوری خواهند بود و از این حیث ازدواج در سنین پایین از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت در شهرستان دیلم از ۲.۳ به ۱.۶ کاهش داشته که همین عامل در آینده نیز عواقب جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.
همایش جوانی جمعیت با حضور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، معاون سیاسی فرماندار دیلم، اعضای شورای اداری شهرستان و پرسنل شبکه بهداشت و درمان برگزار شد.
انتهای پیام/ م.ب 3060

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید
کلمات کلیدی:
همایش     جوانی.جمعیت     معاون.بهداشت     دکتر.قاسم.برجویی‌فرد     شهرستان.دیلم        

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >