فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق بوشهر:
بیماری عضله قلب تهدید کنده جان بیمار است

8 خرداد 1402
فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق در بیمارستان قلب بوشهر گفت: کاردیومیوپاتی یا بیماری عضله قلب در اثر آسیب به عضلات قلب ایجاد می‌شود که موجب اختلال در کار قلب شده و تهدیدکننده جان بیمار است.

دکتر عبداللطیف امینی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان قلب بوشهر گفت: قلب یک پمپ گوشتی و عضلانی است که با کمک عروق کرونر قلب و دریچه‌های قلبی، سیستم هدایتی پیچیده‌ای را جهت پمپاژ خون به قسمت‌های مختلف بدن دارد.
 عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره آسیب به هر یک از قسمت‌های قلب چنین گفت: چنانچه به هریک از قسمت‌های قلب آسیبی وارد شود می‌تواند منجر به صدمه و بیماری عضلات و ماهیچه قلب شود.
دکتر امینی افزود: به‌عنوان مثال اگر انسداد عروق رخ دهد خون کافی به عضلات قلب نمی‌رسد و این منجر به تضعیف دیواره قلب و در نتیجه بیمار دچار سکته قلبی می‌شود.
وی ادامه داد: انسداد عروق قلب، تخریب دریچه‌های قلبی و بیماری سیستم هدایتی قلب از جمله عواملی هستند که دیواره قلب را تخریب و تضعیف می‌کنند.
دکتر امینی گفت: اگرچه بیماری از عضله قلب شروع می‌شود ولی با پیشرفت آن، سایر قسمت‌های قلب نیز درگیر می‌شوند.
اینترونشنیست بیمارستان قلب در مورد دلایل به وجود آورنده این بیماری گفت: با توجه به گستردگی انواع این بیماری نمی‌توان علت مشخص و یکسانی را برای ایجاد آن‌ها در نظر گرفت بااین‌حال عواملی همچون ارث و ژنتیک، بیماری‌های روماتولوژی، عفونت‌ها، کمبود ویتامین‌ها و مصرف الکل می‌تواند منجر به بروز این بیماری شود.
فوق متخصص قلب و عروق بیمارستان قلب بوشهر در مورد علائم این بیماری بیان کرد: علائم این بیماری طیف گسترده‌ای دارد و از علائم ساده و گذرا مانند احساس تپش قلب یا خستگی در فعالیت تا بروز حملات قلبی و ایست قلبی متغیر است، بنابراین علائم آن به نوع و شدت بیماری عضله قلب بستگی دارد و بعضی از بیماران که نوع خفیفی از این بیماری را دارند ممکن است تا سال‌ها بی علامت باقی بمانند.
وی علائم شایع بیماری کاردیومیوپاتی را چنین بیان کرد: احساس تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خستگی و ضعف در زمان فعالیت، احساس سرگیجه و سبکی سر، سنکوپ و از دست دادن گذرای هوشیاری و ایست ناگهانی قلب از جمله شایع‌ترین علائم کاردیومیوپاتی هستند.
دکتر امینی در مورد روش‌های درمان این بیماری گفت: در مرحله اول باید نوع و شدت بیماری بر اساس علائم و شرح حال و یافته‌های پاراکلینیکی بیمار شناسایی و تشخیص داده شود.
فوق تخصص بیماری‌های قلب و عروق در بیمارستان قلب بوشهر خاطرنشان کرد: پس از تشخیص نوع بیماری کاردیومیوپاتی درمان مناسب با آن صورت می‌گیرد که به‌صورت دارویی یا مداخله‌ای صورت می‌گیرد.انتهای پیام/ م.م 4090

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بیمارستان.قلب     دکتر.عبداللطیف.امینی    

تاریخ بروز رسانی:   8 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >