اجرای برنامه‌های پیشگیرانه با هدف کاهش دسترسی به مواد دخانی در شهرستان دیّر

9 خرداد 1402
مسئول واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر از اجرای برنامه‌های پیشگیرانه با هدف کاهش دسترسی به مواد دخانی در این شهرستان خبر داد.

سجاد جعفری در حاشیه بازدید از واحدهای صنفی در شهر دیّر با اشاره به برنامه‌های پیشگیرانه در زمینه مصرف مواد دخانی گفت: مصرف دخانیات یکی از عوامل کاهش طول عمر و از مهم‌ترین عوامل خطر و تهدید کننده سلامتی است که در این زمینه برنامه‌های پیشگیرانه در شهرستان دیّر در دست اجرا است.
وی عنوان کرد: پروژه شهر و روستای بدون دخانیات، پویش صنفی «نه به فروش دخانیات»، ممنوعیت تبلیغات و ترویج محصولات دخانی، تعیین خیابان عاری از دخانیات، تعیین و نام‌گذاری پارک بدون دخانیات، برخورد قضایی با صنوفی که عرضه قلیان داشتند، آموزش عمومی در خصوص مضرات مصرف دخانیات و همچنین ممنوعیت پایدار عرضه و استعمال دخانیات در واحدهای صنفی و اماکن عمومی از جمله اقدامات پیشگیرانه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با هدف کاهش دسترسی به دخانیات است.
وی اضافه کرد: برای توفیق در رسیدن به اهداف برنامه، نیازمند مشارکت مردم و مسئولین هستیم تا ان‌شاءالله در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هدف راهبردی کاهش دسترسی به محصولات دخانی دست یابیم.
مسئول واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با بیان اینکه ۲۸ درصد صنوف عرضه‌کننده مواد دخانی هستند، گفت: مغازه‌هایی که اقدام به خرده‌فروشی دخانیات می‌کنند باید مجوز عاملیت مجاز دخانیات داشته باشند، در غیر این صورت حق عرضه مواد دخانی را نخواهند داشت.
جعفری افزود: ۴۵۰ واحد صنفی مجاز به عرضه دخانیات در شهرستان دیّر وجود دارد که از این تعداد ۱۲۸ واحد، مواد دخانی عرضه می‌کند که فقط ۲۸ واحد یعنی ۲۲ درصد از آن‌ها مجوز فروش مواد دخانی دارند.
وی با بیان اینکه واحدهای صنفی که داوطلبانه از عرضه مواد دخانی خودداری می‌کنند به‌عنوان «حامیان سلامت» تشویق خواهند شد، خاطرنشان کرد: با توجه به ممنوعیت تبلیغات و ترویج محصولات دخانی با صنوفی که اقدام به تبلیغ دخانیات و ادوات مصرف مواد دخانی می‌کنند برخورد قانونی انجام خواهد شد.
انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هفته.دخانیات     عباس.آدمیت‌نسب     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >