متخصص بیماری‌های قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان؛
گرمازدگی می‌تواند سبب تغییرات شدید و ناگهانی فشارخون شود

28 خرداد 1402
متخصص بیماری‌های قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: گرمازدگی می‌تواند سبب تغییرات شدید و ناگهانی فشارخون شود

دکتر ساره احمدزاده در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: در فصل تابستان و اوج گرما، مراجعه به اورژانس و پذیرش در بیمارستان برای افرادی که مبتلا بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های سلامت روان هستند، افزایش می‌یابد.
 دکتر احمدزاده بیان کرد: گرمازدگی وضعیتی است که معمولاً درنتیجه قرار گرفتن طولانی‌مدت فرد در معرض دمای بالا رخ می‌دهد.
وی تصریح کرد: گرمازدگی، می‌تواند در صورتی رخ دهد که دمای بدن شما به ۴۰ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر برسد و این عارضه بیشتر در ماه‌های تابستان دیده می‌شود، اما در شرایط مواجه طولانی‌مدت با گرما شبیه کار در معادن زغال‌سنگ، نانوایی یا گرمای مداوم محیط هم می‌تواند رخ دهد.
گرمازدگی نیاز به درمان اورژانس دارد
دکتر ساره احمدزاده بابیان اینکه گرمازدگی نیاز به درمان اورژانسی دارد، گفت: در صورت عدم درمان می‌تواند به‌سرعت به مغز، قلب، کلیه‌ها و ماهیچه‌ها آسیب برساند و هر چه درمان بیشتر به تعویق بیفتد، آسیب بدتر می‌شود و خطر عوارض جدی یا مرگ را افزایش می‌دهد.
متخصص بیماری‌های قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان تأکید کرد: گرمازدگی می‌تواند سبب تغییرات شدید و ناگهانی فشارخون شده که منجر به سکته قلبی یا مغزی شود که تبعات خطرناکی را به همراه دارد.
وی در خصوص علائم گرمازدگی اظهار کرد: به‌غیراز افزایش دمای بدن، سایر علائم گرمازدگی؛ گیجی، بی‌قراری، گفتار نامفهوم، تحریک‌پذیری، هذیان، تشنج و کما، تهوع و استفراغ، تنفس سریع و پی‌درپی، ضربان قلب سریع، سردرد و قرمزی پوست هستند.
دکتر احمدزاده همچنین بیان کرد: به علت اختلالات سیستم عصبی خودکار در افراد پیر، دیابتی و دیالیزی گرمازدگی می‌تواند بدون پیش درامد و به‌صورت ناگهانی و خطرناک‌تر بروز کند، لذا از مواجه طولانی‌مدت با گرما در این بیماران خصوصاً سالمندان و بیماران قلبی و فشارخونی اجتناب شود و کارهای ضروری در ساعات خنک‌تر آب‌وهوا انجام شود و بیماران باید همیشه بطری آب به همراه داشته باشند.
وی تصریح کرد: مصرف دیورتیک ها (موادی که باعث افزایش حجم ادرار می‌شود) در بیماران فشارخونی و چای زیاد، به علت مدر بودن سبب کم‌آبی بدن می‌شود، لذا مصرف‌کنندگان آن‌ها از مایعات به مقدار مطلوب و با توصیه پزشک استفاده کنند.

متخصص بیماری‌های قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان به‌تمامی افراد توصیه کرد: برای پیشگیری از گرمازدگی در اوج فصل گرما، استفاده از لباس سفید و رنگ‌های روشن و نخی، نقاب و عینک در پوشش و نوشیدن عرق‌های گیاهی طبع خنک ازجمله کاسنی و بیدمشک می‌تواند مفید باشد.


انتهای پیام/س.غ 3030
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
گرمازدگی     متخصص.قلب     فرهنگ.سلامت     دکتر.ساره.احمدزاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   28 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >