یک روانشناس درباره ترک اعتیاد؛
اول انگ را متوقف کنید، بعد پیشگیری

4 تير 1402
مدیر گروه سلامت روان و پیشگیری از اعتیاد بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: وقتی به فرد مصرف‌کننده مواد اعتیادآور به شکل بیمار نگریسته شود نه به شکل فرد خلاف‌کار، درمان و پیشگیری کارآمدتر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر فاطمه اکبری زاده افزود: از عوامل دیگری که به انگ زدایی کمک می‌کند، آموزش همگانی، تقویت دانش و اصلاح نگرش‌ها نسبت به پیامدهای مصرف مواد الکل و دخانیات است.
وی هشدار داد متأسفانه آگاهی افراد جامعه در خصوص پیامدهای مصرف الکل و همچنین جدیداً استفاده از سیگارهای الکترونیک بسیار پایین است و گفت: افراد در سنین بزرگ‌سالی گاهی به دنبال خوددرمانی‌های موقت برای رفع افسردگی، بی‌حوصلگی، دردهای بدنی، افزایش اعتمادبه‌نفس و در نوجوانی به دلیل کنجکاوی و تقلید از هم‌سن‌وسالان و عدم نظارت صحیح خانواده‌ها به مصرف سیگار و مشروبات الکلی روی می‌آورند؛ این در حالی است که اگر سواد سلامت روان و آگاهی از خطرات مصرف در افراد افزایش یابد و از طرفی مهارت‌های حل مسئله بالا باشد، احتمالِ مصرف مواد می‌تواند کاهش یابد.
این روانشناس خاطرنشان کرد: برخلاف سال‌های گذشته که شعار هفته مبارزه با مواد مخدر بر بحث درمان اعتیاد متمرکز بود سال 1402 بر اهتمام ملی در انگ زدایی از بیماری اعتیاد، رفع تبعیض و تقویت پیشگیری تأکید شده است.
هفته اول تیرماه به‌عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری گردیده است.
شعار امسال با عنوان "نخست انگ را متوقف کنید، سپس پیشگیری کنید " نام‌گذاری شده است.
انتهای پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
اعتیاد     مبارزه.با.موادمخدر     معاونت.بهداشت     دکتر.فاطمه.اکبری‌زاده        

تاریخ بروز رسانی:   4 تير 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >