غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان آغاز شد

22 شهريور 1402
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان از آغاز غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان خبر داد

هاجر بلوکی در گفت‌وگو با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان، گفت: غربالگری سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال، طبق روال هرساله از نیمه اردیبهشت‌ماه هم‌زمان با استان و سراسر کشور انجام می‌گیرد.
بلوکی افزود: این غربالگری توسط اداره بهزیستی و با همکاری شبکه بهداشت و درمان و اداره آموزش‌وپرورش اجرا شده است و در دشتستان بیش از ۱۵ هزار کودک ۳ تا ۶ باید غربالگری بینایی انجام دهند.
وی همچنین تصریح کرد: با همکاری اداره بهزیستی، در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت پایگاه‌های سیار برای این مهم مستقر می‌شود و غربالگری کودکان توسط مربی بینایی‌سنجی انجام خواهد شد و مراقبین سلامت و بهورزان ضمن پیگیری، خدمات بهداشتی را به این گروه از کودکان ارائه و ثبت سامانه الکترونیک سیب می‌نمایند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان در توصیه به خانواده‌ها برای جلوگیری از تنبلی چشم کودکان عنوان کرد: بهتر است کودکان ۳ الی ۶ سال را همه‌ساله موردسنجش بینایی قرار دهند، به عبارتی اگر کودکی در سن ۳ سالگی موردسنجش قرارگرفته در سن چهارسالگی نیز بایستی این سنجش تکرار شود چراکه ممکن است اختلالات بعد از سنجش اولیه بروز کند.
کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان، نیز شایع‌ترین علت نابینایی و کم بینایی تک‌چشمی افراد  زیر ۲۰ سال را  تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: سه علت عمده شایع  برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل  آب‌ مروارید، آب‌ سیاه و تنبلی چشم هستند.
محبوبه رضایی افزود: اگرچه آب‌مروارید و آب‌سیاه مادرزادی هستند، اما  تنبلی چشم  درصورتی‌که به‌موقع تشخیص داده و درمان شود، کاملاً قابل‌پیشگیری است.
رضایی با اشاره به اینکه کودکان زیر ۶ سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند، گفت: در این سنین چشم کودک در حال تکامل است، به همین دلیل اگر چشم کودک در گذشته مشکلی نداشته است، خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.
کارشناس واحد پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: بهزیستی به خانواده‌های کم‌بضاعتی که کودک آنان نیازمند عمل جراحی و یا تهیه عینک  است، کمک خواهد کرد.
رضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح از نیمه اردیبهشت‌ماه و در طی سال اجرا می‌شود، خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های سنجش سیار مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت، کودکان خود را غربالگری نمایند.
کارشناس واحد پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: در این مراکز برای معاینه کودکان زیر ۳ سال که جهت‌ها را بلد نیستند از دستگاه و برای کودکان بزرگ‌تر، از چارت بینایی‌سنجی به‌منظور بررسی دقیق‌تر میدان دید استفاده می‌شود.

مکان اجرای طرح در پایگاه ثابت اداره بهزیستی واقع در کلینیک تخصصی نبوت (سپاه) واقع در خیابان بیمارستان شهر برازجان و روزهای کاری مرکز، یکشنبه و سه‌شنبه هر هفته در نوبت عصر از ساعت ۱۷ الی ۲۰ خواهد بود.


انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غربالگری.بینایی     هاجر.بلوکی     محبوبه.رضایی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   22 شهريور 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >