باید از تمامی ظرفیت‌ها برای ارتقا آگاهی و کاهش آسیب‌های ناشی از قرص برنج استفاده کرد

13 آبان 1402
معاون سیاسی، امنیتی فرمانداری شهرستان دشتستان گفت: برای کاهش آسیب‌های ناشی از قرص فسفید آلومینیم (قرص برنج) باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کرد.

مصطفی بارگاهی در کارگروه پدافند غیرعامل با محوریت محدودیت استفاده از قرص فسفید آلومینیم (قرص برنج) اظهار داشت: با توجه به مسمومیت‌های چند سال اخیر در شهرستان به علت استفاده ناصحیح از قرص فسفید آلومینیوم (قرص برنج)، ارگان‌های ذیربط در پیشگیری از اتفاقات مشابه عزم جدی داشته باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شهرستان دشتستان با تأکید بر اهمیت آموزش و آگاهی‌رسانی به همه اقشار به‌ویژه کارگاه‌های کوچک بسته‌بندی خرما در خصوص قرص برنج افزود: استفاده از ظرفیت کلیه دستگاه‌ها به‌ویژه دهیاری‌ها جهت شناسایی کارگاه‌ها و همچنین اطلاع‌رسانی عمومی ارزشمند است.
وی تأکید کرد: تمامی کارگاه‌های خرما و فروشگاه‌های سموم توسط مأموران بازدید و با متخلفان شدیداً برخورد خواهد شد و همچنین انبارها و مراکز نگهداری که در محل مسکونی هستند، به‌هیچ‌عنوان اجازه ضدعفونی خرما با قرص برنج را ندارند و توسط نیروی انتظامی پلمپ می‌شوند.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان نیز ضمن بیان آمار مسمومیت‌های سال‌های اخیر گفت: گشت مشترک با اداره جهاد کشاورزی و صمت جهت پایش وضعیت سم فروشی‌ها در عرضه این محصول در شهرستان دشتستان در حال اجراست.
دکتر ماریا خویشدوست بیان کرد: قرص برنج یکی از سموم دفع آفات است که برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گازی حاصل از این قرص سمیت بالایی دارد که بر سیستم گوارشی و اعصاب اثر می‌گذارد.
وی همچنین بیان کرد: این ماده سمی به راحتی جذب گوارش و بعد از حل شدن در مایعات بدن، به صورت ماده سمی فسفین درمی‌آید که بسیار کشنده است.
دکتر خویشدوست در خصوص خطر تماس انسان با قرص برنج گفت: تماس انسان با قرص برنج می‌تواند عوارض شدید و کشنده‌ای در برداشته باشد و بر اساس گزارش‌ها، فسفیدها (فسفید آلومینیوم...) باعث تحریک شدید دستگاه گوارش، اختلالات قلبی عروقی، هیپوتاسیون، شوک، آرتیمی، نارسایی قلبی، آدم ریوی، اسیدوز متابولیک، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج و نهایتاً کما و مرگ تا ۷۲ ساعت بعد از مصرف می‌گردد.
وی تأکید کرد: دستگاه‌هایی مانند مغز، قلب کبد و کلیه که به مقدار اکسیژن بیشتری نیاز دارند نسبت به این سم حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر باشند.
رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص اقدامات اولیه برای فرد مسموم شده با فسفید آلومینیم (قرص برنج) اظهار کرد: بعد از مشاهده علائم، بیمار را به هوای آزاد برده و در صورت هوشیاری و در صورت مصرف خوراکی، با ایجاد تهوع سعی در خارج کردن ماده سمی از معده می‌نماییم؛ و بیمار را به مراکز درمانی انتقال دهید.
 رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان دشتستان نیز بیان کرد: آفت زدایی محصولات کشاورزی توسط هر نوع سمی از جمله سم فسفید آلومینیوم (قرص برنج) می‌بایست توسط شرکت‌های مجاز صورت گیرد
علی رحیمی اضافه کرد: برخورد قانونی با کسانی که خارج از ضوابط، اقدام به عرضه قرص برنج می‌نمایند از اقدامات مؤثری در کنترل مسمومیت‌های استفاده از این سم است.
وی بابیان اینکه بهترین گزینه برای نگهداری بلندمدت خرما استفاده از ظرفیت سردخانه‌ها است، گفت: ضدعفونی به‌وسیله قرص فستوکسین تنها با همکاری شرکت‌های ضدعفونی مجوز دار باید انجام شود.

. انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


   

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >