رئیس شبکه بهداشت دیّر:
افزایش حیوان گزیدگی در شهرستان دیّر نگران کننده است

1 ارديبهشت 1403
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: موارد حیوان گزیدگی در شهرستان دیّر نگران کننده بوده و لازم است کمیته اتلاف حیوانات زیانکار شهرداری فعالیت بیشتری داشته باشد.

عباس آدمیت‌نسب در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر اظهار کرد: سال گذشته ۱۳۱ مورد حیوان گزیدگی در شهرستان دیّر اتفاق افتاده که عمده موارد توسط سگ و سگ‌سانان گاز گرفته شده است.

وی با بیان اینکه موارد حیوان گزیدگی در شهرستان دیّر نگران کننده است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۴ مورد حیوان گزیدگی گزارش شده است که ۶۵ درصد افراد حیوان گزیده زیر ۱۵ سال هستند.

وی ادامه داد: هشتادوپنج درصد گزش‌ها در مناطق شهری اتفاق افتاده است که ناشی از افزایش سگ‌های ولگرد در این مناطق است که لازم است شهرداری‌های شهرستان برای حل معضل افزایش سگ‌های ولگرد تدبیری داشته باشند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر در خصوص بار مالی که به دنبال حیوان گزیدگی به اقتصاد جامعه تحمیل می‌شود، گفت: طی سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال صرف خرید سرم و واکسن هاری و تزریق به افراد حیوان گزیده در شهرستان دیّر شده است.

فعالیت ۳ مرکز درمان پیشگیری از هاری در شهرستان دیر

وی افزود: کلیه خدمات درمان پیشگیری از بیماری هاری در کل شهرستان دیّر به صورت رایگان ارائه می‌شود و توصیه می‌شود مردم عزیز به دنبال حیوان گزیدگی سریعاً به مراکز خدمات جامع سلامت و اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

آدمیت‌نسب گفت: سه مرکز درمان هاری در شهرستان دیّر فعال است که در مراکز خدمات جامع سلامت دیّر، آبدان و بردخون مستقرند.

وی اضافه کرد: این مراکز به صورت شبانه‌روزی آماده هرگونه خدمت به مصدومان و مجروحان حیوان گزیدگی است و دو مرکز خدمات جامع سلامت بردستان و دوراهک نیز در زمینه ادامه درمان فعال بوده و خدمات مورد نیاز به مصدومین حیوان گزیده ارائه می‌دهد.

وی یادآور شد: با تلاش و زحمات شبانه‌روزی پرسنل مراکز درمان هاری شهرستان و ارائه خدمات پیشگیرانه به افراد حیوان گزیده خوشبختانه موردی از مرگ به دنبال حیوان گزیدگی در این شهرستان وجود نداشته است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر در ادامه در مورد بیماری هاری گفت: هاری بیماری مهلکی است که معمولاً به دنبال جراحات ناشی از حمله حیوان‌های مخزن هاری به انسان منتقل می‌شود و این اتفاق می‌تواند توسط حیوان‌هایی از جمله سگ و سگ‌سانان، گربه و گربه‌سانان و حیوانات اهلی چون گاو، گوسفند که ناقل بیماری هاری هستند، رخ دهد.

وی افزود: به‌رغم پیشرفت چشمگیر علوم پزشکی، چنانچه فردی به هاری مبتلا شود مرگ وی حتمی است مگر اینکه فرد به محض گزیدگی از حیوان هار سریعاً علیه هاری واکسیناسیون شود.

آدمیت‌نسب برای پیشگیری از این بیماری تأکید کرد: مشاغلی چون پرسنل دامپزشکی، محیط‌زیست و محیط‌بانان و موارد مشابه که با حیوانات مشکوک اعم از وحشی و اهلی سر و کار دارند به‌عنوان پیشگیری باید واکسینه شوند.

وی در خصوص علائم این بیماری عنوان کرد: علائم بالینی این بیماری در انسان شامل چهار مرحله از جمله مرحله نهفتگی (۱۵ روز تا سه ماه) مرحله دوم بروز علائم اولیه (یک تا ۱۰ روز) شامل تب و لرز، خستگی، تنگی نفس و استفراغ، مرحله سوم مرحله حاد عصبی که به دو فرم خشمگین و فلجی می‌تواند بروز کند و مرحله نهایی کما و مرگ است.

 

انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 


کلمات کلیدی:
حیوان.گزیدگی     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   2 ارديبهشت 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >