بیماری هاری حتماً می‌کشد/مراقب حیوان گزیدگی باشید/به حیوانات ولگرد غذا ندهید

1 ارديبهشت 1403
کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در صورت بروز علائم بیماری هاری در فرد یا حیوان، مرگ، حتمی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، محمدباقر مهبودی افزود: هاری یک بیماری ویروسی قابل‌انتقال از حیوان به انسان است که در بیش از ۹۹ درصد موارد از طریق سگ‌ها و عمدتاً به وسیله گازگرفتگی به انسان منتقل می‌شود.

این کارشناس بهداشتی با بیان اینکه قربانیان اصلی بیماری هاری در جهان کودکان ۵ تا ۱۴ ساله هستند افزود: پیشگیریِ پس از مواجهه، شامل شستشوی کامل زخم با آب و صابون به مدت حداقل ۱۵ دقیقه و ضدعفونی کردن زخم در اولین زمان ممکن و همچنین دریافت واکسن هاری و در صورت لزوم تزریق سرم ضد هاری در محل جراحت است.

وی گفت: این پیشگیری بعد از مواجهه (PEP)، پاسخ اورژانسی به مواجهه با ویروس هاری است که از ورود ویروس به سیستم اعصاب مرکزی جلوگیری می‌کند.

در سال‌های گذشته هیچ موردی از هاری انسانی گزارش نشده است

مهبودی افزود: خوشبختانه با اطلاع‌رسانی صورت گرفته و مراجعه به موقع افراد حیوان گزیده به اتاق‌های درمان پیشگیری هاری و بیمارستانها و انجام اقدامات لازم، طی سال‌های گذشته هیچ موردی از هاری انسانی و مرگ در اثر آن در استان بوشهر گزارش نشده است.

کارشناس بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این در حالی است که در چندین مورد، بیماری در حیوانات اهلی و وحشی در استان تشخیص داده شده که نشان‌دهنده گردش ویروس در حیات وحش و احتمال انتقال آن به حیوانات اهلی و انسان است.

وی هشدار داد: توصیه می‌شود که هر گونه گازگرفتگی به وسیله حیوانات، حتی خراشیدگی و گزش‌های جزئی به‌عنوان هار گزیدگی در نظر گرفته شده و مجروحان فوراً برای گرفتن خدمات به مراکز بهداشتی منتخب و یا بیمارستانها مراجعه کنند.

به حیوانات ولگرد غذا ندهید

مهبودی برای در امان ماندن از بیماری کشنده هاری توصیه کرد: صاحبان حیوانات اهلیِ خانگی به‌خصوص سگ و گربه نسبت به واکسیناسیون حیوان خود اقدام کنند و در صورت تمایل به نگهداری حیوانات، حتماً درباره نحوه رفتار با آن‌ها و شناخت واکنش‌های مختلف آن‌ها اطلاعات لازم کسب شود.

وی گفت: از غذا دادن به حیوانات ولگرد در نزدیکی محل زندگی انسان‌ها پرهیز کنید، چون این کار باعث جمع شدن حیوانات ولگرد و ایجاد خطر برای سلامت سایر شهروندان می‌شود.

این کارشناس بهداشتی خاطرنشان کرد: در صورت بروز حیوان گزیدگی، حتی به‌صورت خراشیدگی جزئی، حتماً به اتاق‌های درمان پیشگیری هاری در مراکز منتخب شهرستان‌ها و یا بیمارستان مراجعه کرده و خدمات لازم را دریافت کنید.

 

انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 


کلمات کلیدی:
حیوان.گزیدگی     هاری    

تاریخ بروز رسانی:   2 ارديبهشت 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >