ریزمغذی ید در ساخت هورمون‌های تیروئید و سلامتی بدن بسیار مؤثر است

13 خرداد 1403
کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم گفت: ریزمغذی ید در ساخت هورمون‌های تیروئید و سلامتی بدن بسیار مؤثر است.

آذین صبوری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم اظهار داشت: نقش مؤثر ید در ساخت هورمون‌های تیروئید و تأثیر هورمون‌ها در سلامت و اعمال حیاتی انسان از دوران جنینی، کودکی و بلوغ دلیل عمده اهمیت ید است.

وی افزود: کمبود ید می‌تواند از ابتدایی‌ترین مرحله حیات، زندگی انسان را دستخوش مخاطراتی کند که بعد از وقوع قابل جبران نیست.

کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم اظهار داشت: کمبود ید سبب بروز اختلالات وسیعی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها اثر مخرب بر توانایی‌های ذهنی و جسمی افراد جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان است.

صبوری اضافه کرد: کمبود ید معمولاً به دلیل فقر ید در خاک و آب در سطح جامعه رخ می‌دهد و عوارض آن دامن‌گیر تعداد کثیری از افراد ساکن در یک منطقه جغرافیایی می‌شود.

وی مطرح کرد: نیاز به ید برای تمام طول عمر انسان، حدود یک قاشق چای‌خوری است، البته آنچه مهم است دریافت مداوم ید به‌صورت روزانه است.

این کارشناس خاطرنشان کرد: موفقیت‌های به‌دست‌آمده در برنامه پیشگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید در ایران، مبین این واقعیت است که استفاده از نمک یددار، مؤثرترین راه پیشگیری از اختلال‌های ناشی از کمبود ید است.

صبوری گفت: نمک یددار در همه‌جا، توسط همه و برای همیشه باید به جای نمک معمولی و غیر یددار مصرف شود.

وی تصریح کرد: نمک یددار باید در ظروف بدون منفذ پلاستیکی، چوبی، سفالی و یا شیشه‌ای تیره نگهداری و درب آن‌ها باید بعد از هر بار مصرف بسته شود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: نمک یددار باید دور از گرما، نور، رطوبت و در محیط بسته نگهداری شود تا ید آن کاهش نیابد.

کارشناس مسئول بهبود تغذیه جامعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم گفت: بهترین زمان اضافه کردن نمک یددار به غذا اواخر طبخ است تا در اثر جوشیدن و حرارت میزانید نمک از بین نرود.

انتهای پیام/ م.ب

۳۰۶۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 

 

 

 

 


کلمات کلیدی:
تیروئید     آذین.صبوری     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   13 خرداد 1403

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >