معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر :
افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و بیماران قلبی آسیب پذیری بیشتری در برابر ریزگردها دارند

16 شهريور 1394
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: نوزادان، کودکان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، برونشیت، آمفیزم و بیماران قلبی آسیب پذیری بیشتری در برابر ریزگردها دارند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان افزود: قرار گرفتن افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی در معرض ریزگردها واکنش‌های حساسیتی و حملات آسم را تشدید می‌کند و همچنین می‌تواند موجب مشکلات تنفسی حادی شود.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر با هشدار در مورد اینکه گرد و غبار موجب کاهش طول عمر می‌شود افزود: این پدیده در ایجاد بیماری های قلبی و عروقی نیز موثر است.
وی بر عدم خروج از منزل در مواقع غیر ضروری تأکید کرد و گفت: در صورت الزام از ماسک‌های ویژه‌ای که برای این منظور طراحی شده است و با عنوان P1 و P2 عرضه می‌شود، استفاده نمایید.
دکتر خواجه‌ئیان اضافه کرد: در صورت نبودن ماسک، دستمالی را چند بار تا زده و بعد از مرطوب کردن استفاده نمایید.
این مقام مسئول بهداشتی با تأکید بر خودداری از ورزش‌های سنگین در زمان گرد و غبار به ویژه مبتلایان به بیماری‌های تنفسی، گفت: در خانه یا محیط‌های بسته بمانید و درها و پنجره‌ها را بسته نگاه دارید و در صورت امکان در اماکن دارای سیستم تهویه مطبوع بمانید.
دکتر خواجه‌ئیان اظهار داشت: اگر دارای آسم هستید یا نشانه‌هایی مانند کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه را مشاهده نمودید بر‌نامه درمانی خود را دنبال کنید و اگر نشانه‌ها برطرف نشد با پزشک خود مشورت کنید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر توصیه کرد: حتی الامکان از انجام سفرهای درون شهری خودداری نموده و به خصوص از خروج کودکان و سالمندان و بیماران تنفسی و قلبی جلوگیری نمایید و در صورت ضرورت از ماسک استفاده نمائید، همچنین با توجه به کاهش میزان دید ناشی از گرد و خاک، در هنگام رانندگی با سرعت مجاز رانندگی نمایید.
انتهای پیام/م.ب 1036

کلمات کلیدی:
فرهنگ.سلامت     بیماری.تنفسی     آسم     گردوغبار     ریزگرد     معاون.بهداشتی    
دکتر.خواجه‌ئیان    

تاریخ بروز رسانی:   16 شهريور 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >