رییس شبکه بهداشت شهرستان دیر :
خود مراقبتی گام اول سلامت است

21 دی 1394
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت : خود مراقبتی اولین گام برای تامین ، حفظ و ارتقای سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها است .

مهندس‌عادل مقدس در نشست هفتگی با سرپرستان مراکز بهداشتی درمانی با تبیین برنامه ملی خودمراقبتی گفت : در برنامه تحول نظام سلامت ، برنامه ملی خودمراقبتی به عنوان پنجمین برنامه ملی تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت طراحی و بسته خودمراقبتی برای اجرا به شبکه‌های بهداشت و درمان ابلاغ شده است .
وی با بیان اینکه خودمراقبتی مقوله‌ای جدا از خوددرمانی است اظهار کرد : خودمراقبتی ، عملی است که در آن هر فرد از دانش،مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند .
وی ادامه داد : حیطه خودمراقبتی شامل ارتقای سلامت،اصلاح سبک‌زندگی،پیشگیری‌از بیماری ، خودارزیابی ، حفظ سلامت ، مشارکت در درمان و توان بخشی است .
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با بیان اینکه اگر خودمراقبتی به خوبی در جامعه تبیین و نهادینه شود ، می‌تواند بسیار اثرگذار باشد ، گفت : خودمراقبتی موجب ارتقای سلامت و کیفیت زندگی ، افزایش رضایت بیماران ، منطقی شدن استفاده از خدمات و نیز کاهش هزینه‌های سلامت می‌شود .
وی ترویج خودمراقبتی را رویکرد سلامت متکی بر مردم دانست و اعلام کرد : در صورت ترویج خودمراقبتی و انجام آن توسط مردم ، شواهد نشان از پیش بینی صرفه جویی 7 درصدی در هزینه‌های مرتبط با سلامتی دارد .
مقدس با بیان اینکه 65 تا 85 درصد از مراقبت‌هایی که به سلامت منجر می‌شود محصول خودمراقبتی است ، گفت : ظرفیت خودمراقبتی بسیار بالاست و اگر توجه به خودمراقبتی به یک باور عمومی تبدیل شود بسیاری از هزینه‌های عوامل تهدید کننده سلامت کاهش خواهد یافت و استفاده از خدمات سلامت نیز منطقی خواهد شد .
وی با تاکید بر ارایه اطلاعات کیفی مکتوب در ویزیت‌ها گفت : ارایه اطلاعات کیفی مکتوب در ویزیت‌ها می‌تواند از ویزیت‌های مجدد و بستری‌های بیمارستانی پیشگیری کند چرا که بخش عمده‌ای از بیماری‌ها را بیماری‌های جزیی تشکیل می‌دهند که در مدتی کوتاه ، بدون درمان یا با درمان‌های ساده در خانه بهبود می‌یابند .
این مقام مسئول تصریح کرد : آموزش همگانی سلامت و ارایه منابع اطلاعاتی قابل اعتماد برای خودمراقبتی در بیماری‌های جزیی می‌تواند دست کم جلوی یک پنجم از مراجعات پزشکی غیر ضروری را بگیرد .
انتهای پیام/ ح.ن 3050
لینک کانال خبری روابط عمومی و بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در تلگرام
telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
خود.مراقبتی     عادل.مقدس     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   21 دی 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >