بوشهری ها رتبه اول سواد سلامت در کشور را دارا می باشند

19 اسفند 1394
مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت : بر اساس پژوهشی که در تابستان سال 1394 در سطح کشور انجام شد، بوشهری‌ها رتبه اول سواد سلامت در کشور را دارا می‌باشند.

مهندس حمیدرضا رصافیانی با اشاره به اینکه این پژوهش توسط پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی انجام شد افزود: این پژوهش بر روی بیست هزار نفر از ایرانیان بالغ (سنین 18 تا 65 سال) ساکن شهرها و با انتخاب تصادفی در هر استان صورت گرفت که از این تعداد حدود 51 درصد زن و 49 درصد مرد بودند.
وی اضافه کرد : راديو و تلويزيون 42 درصد ، پرسيدن از پزشك و كاركنان بهداشتي و درماني 63/40 درصد، اینترنت91/32 درصد ، پرسيدن از دوستان و آشنايان 44/16 درصد ، روزنامه، نشريات و مجلات 31/9 درصد، كتابچه، جزوه، بروشورهاي آموزشي و تبليغي 09/8 درصد، تلفن گويا 40/1 درصد، سایر01/0 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین منابع کسب اطلاعات سلامت و بيماري افراد بوده اند.
مهنس رصافیانی در تعریف سواد سلامت گفت : سواد سلامت میزان توانایی فرد برای کسب، تفسیر و درک اطلاعات اولیه و استفاده از خدمات بهداشتی است که شامل مجموعه ای از مهارت‌های خواندن، شنیدن، تجزیه و تحلیل ، تصمیم گیری و همچنین توانایی به کارگیری این مهارت‌ها در موقعیت های تأثیرگذار بر سلامت است.
مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت، آموزش را امر مهمی در ارتقا سواد سلامت دانست و بیان داشت : افراد دارای سواد سلامت ناکافی درباره روش‌های پیشگیری از بیماری‌ها دانش کمی دارند و کمتر در برنامه های مراقبت در برابر بیماری‌های مزمن مشارکت می کنند.
وی با هشدار به عواقب نداشتن سواد سلامت گفت : افراد فاقد سواد سلامت کافی به دلیل نداشتن درک آموزش‌های پزشکی و بهداشتی ، ممکن است که آنها را به اشتباه تفسیر کرده و در نتیجه آن خطاهای پزشکی نیز بالا رفته و موفقیت معالجه ها هم در این افراد پایین می آید.
این مسئول بهداشتی ادامه داد : این افراد در مقایسه با کسانی که سواد سلامت کافی دارند اغلب درک صحیحی از برچسب های داروها و مواد غذایی ندارند، به اخبار و توصیه های بهداشتی کمتر عمل می‌کنند، مسائل و مشکلات مرتبط با سلامت خود را با کارکنان بهداشتی کمتر در میان می گذارند و در یافتن خدمات بهداشتی درمانی مناسب برای خود و فرزندانشان بیشتر دچار مشکل می شوند.
انتهای پیام/ م.ب 2020

کلمات کلیدی:
سواد.سلامت     رتبه.اول     مهندس.حمیدرضا.رصافیانی        

تاریخ بروز رسانی:   19 اسفند 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >