معاون وزیر بهداشت در بوشهر:
كاهش واردات داروهای فوریتی و تك‌نسخه‌ای از اولویت‌های این وزارتخانه است

20 فروردين 1395
معاون وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشكی و رییس سازمان غذا و داروی گفت: كاهش واردات داروهای فوریتی و تك نسخه ای به كمتر از 20 هزار فقره و رساندن تعداد پروانه های تولید داخل به هفت هزار پروانه در سالجاری از اولویت‌های این سازمان است.

دكتر رسول دیناروند در همایش رؤسای دانشگاه‌ها و معاونان غذا و داروی منطقه 5 کشور در بوشهر افزود: رساندن تعداد پروانه های واردات رسمی به یك هزار و 500 پروانه، افزایش تعداد بازدیدهای كیفی به سه هزار و 500 مورد و افزایش نمونه برداری به 500 مورد در سال از دیگر برنامه های سازمان غذا و دارو در سالجاری است.
وی یادآور شد: هم اكنون دو هزار و 200 قلم دارو و هشت هزار پروانه ساخت در كشور وجود دارد.
دکتردیناورند گفت: همچنین آمارهای اعلام شده در مورد میزان مصرف لوازم آرایشی در كشور كه ایران رتبه نخست مصرف لوازم آرایشی را در دنیا دارد غلط است.
رییس سازمان غذا و داروی كشور تاكید كرد: 40 میلیارد دلار بازار مربوط به كالاهای سلامت در بخش غذا و 10 درصد هم مربوط به سایر كالاهای سلامت است و تمام این رقمها مربوط به ایران تنها نیم درصد كل بازار دنیاست یعنی ارزش كالاهای سلامت در ایران نیم درصد بازار دنیا است.
وی افزود: مردم روزانه در سامانه سازمان غذا و دارو، سه هزار استعلام در مورد مصرف كالاهای سلامت انجام می‌ دهند كه 20 درصد این استعلام‌ ها نشان می‌ دهد كالاهای سلامت قاچاق و یا تقلبی است.
دکتر دیناروند با بیان اینكه در حوزه مدیریت داروی بیمارستانی بسیار ضعیف هستیم افزود: در هیچ كشوری دارو در بیمارستان‌ها رها نیست اما در كشور ما برخی بیمارستان‌ ها داروساز ندارند این درحالی است كه هردانشگاهی كه بتواند در این زمینه سرمایه‌ گذاری كند نتیجه‌ مثبت آن را می تواند ببیند.
وی در خصوص سلامت غذایی و توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشكی به این بحث گفت: 40 درصد گوجه مصرفی در ایران نیترات آن بالاتر از حد مجاز است.
رییس سازمان غذا و داروی كشوردر خصوص نوشابه های مصرفی نیز تصریح كرد: در حالی كه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی كمتر از 11 درصد شكر را در نوشابه‌های گازدار مجاز می‌ داند تا مجوز تولید صادر كند اما سازمان غذا و دارو اعلام كرده بیشترین حد شكر موجود در نوشابه های گازدار باید 9 درصد باشد .
دکتر دیناروند با اشاره به امكانات ضعیف و ضرورت تقویت آن در بخش غذا افزود: امسال با هدف ارتقای سطح كنترل در بخش غذا 60 میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیرساخت ها در دانشگاه‌های اصلی كشور هزینه می شود.
وی در خصوص مصرف داروهای گیاهی و طب سنتی نیز گفت: سهم داروهای گیاهی و طب سنتی در ایران بالا نیست چرا كه با شیادی همراه است و با وجود صدور یك هزار پروانه تولید داروی گیاهی این بخش پنج درصد سهم بازار كشور را در اختیار دارد.
دکتر دیناروند یادآور شد: در بخش تجهیزات 90 درصد و در بخش غذا 20 درصد فعالیت‌ها متمركز است این در حالی كه سازمان غذا و دارو بزرگ‌ترین دستگاه ستادی وزارت بهداشت است.
وی با بیان اینكه كالاهای سلامت شامل سه بخش دارو، تجهیزات و غذاست، تصریح كرد: لوازم آرایشی، بهداشتی و هر چیزی كه مصرفی باشد تحت نظارت وزارت بهداشت باشد ضمن اینكه عمده بازار این كالاها مربوط به غذاست.

انتهای پیام/ م.غ1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش     همایش.کلان‌منطقه.پنج     معاون.وزیر     دکتر.دیناروند    

تاریخ بروز رسانی:   20 فروردين 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >