شورای سلامت مسئولیت سنگینی در قبال سلامت جامعه دارد

29 ارديبهشت 1395
فرماندار دیلم گفت: شورای سلامت در قبال سلامت جامعه مسئولیت سنگینی دارد و تمامی دستگاه‌های ذیربط باید وظایف خود را در این خصوص به‌درستی انجام دهند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت دیلم؛ حسن اسماعیلی در نشست شورای سلامت با محوریت زیان‌های استفاده از قلیان گفت: معضل استعمال قلیان یک مشکل همگانی بوده که برای حل آن بایستی همه در کنار هم باشیم و با یک‌همت و تلاش فراوان نسبت به حل آن در سطح شهرستان اقدام نماییم.
وی تصریح کرد: در شهری باسابقه دینی و فرهنگی، قابل‌قبول نیست که قهوه‌خانه‌های متعدد وجود داشته باشد و مسئولان مربوطه باید با دلسوزی و احساس مسئولیت بیشتر به این موضوع بیش‌ازپیش اهمیت داده و بر آنها نظارت دقیق داشته باشند.
فرماندار دیلم اظهار کرد: برای رفع این مشکل نشست توجیهی با خانواده‌ها، کارهای فرهنگی، اطلاع‌رسانی در فضاهای مجازی، نصب بنر و آموزش نیاز است.
وی گفت: هر واحد صنفی عرضه قلیان که مجوز فعالیت ندارند باید بر اساس قانون با معرفی به اماکن پلمپ شود.
اسماعیلی افزود: دلسوزی و احساس مسئولیت اعضای شورای سلامت این شهرستان قابل‌تحسین اما ناکافی است و همه ادارات باید در راستای وظایف و اهداف این شورا گام بردارند.
سرپرست شبکه بهداشت دیلم گفت: در سند ملی بیماری‌های غیر واگیر که از سال 1394 لغایت 1404 تدوین‌شده 4 بیماری غیر واگیر جهت کاهش آنها در این سند برنامه‌ریزی‌شده است که شامل بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و سرطان‌ها و بیماری‌های تنفسی است.
انتقام عزیز زاده اضافه کرد: در این سند 4 عامل خطر جهت کاهش آنها که شامل سبک زندگی ناسالم، تغذیه ناسالم، عدم تحرک کافی و استعمال دخانیات است نیز آمده که استعمال دخانیات به‌عنوان عامل خطر در 4 بیماری ذکرشده است.
وی تصریح کرد: استعمال دخانیات در سرطان‌ها به‌ویژه سرطان ریه به‌عنوان یکی از عوامل اصلی شناخته‌شده است.

دبیر شورای سلامت شهرستان، از همه‌گیری استفاده از قلیان در کل کشور به‌عنوان عامل خطر یادکرد و افزود: اگر در این زمینه اقدامات مؤثر و عملی توسط کلیه مسئولین دستگاه‌ها صورت نگیرد نه‌تنها ما شاهد کاهش بیماری‌های غیر واگیر نخواهیم بود بلکه باید حتی شاهد افزایش این بیماری‌های هم در آینده باشیم بنابراین در این زمینه باید پیشگیری و مبارزه کنیم.
عزیز زاده اظهار داشت: فقط با همکاری سایر ترجمان‌ها ازجمله اماکن نیروی انتظامی، اتاق اصناف، صنعت و معدن و تعزیرات می‌توان در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات موفق بود چون وظایف هر ارگان در بخشنامه‌ها مشخص و واضح است.
در پایان این جلسه مقرر شد ادارات ذیربط بازدیدهای مشترک را به‌صورت جدی و زمان‌بندی‌شده پیگیری نمایند.

انتهای پیام/ ح.ع 3060


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
شورای.سلامت     دکتر.عزیزنژاد     شهرستان.دیلم    

تاریخ بروز رسانی:   29 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >