معاون شبکه بهداشت دیر خبر داد:
پوشش 70 درصدی بیماریابی التور در شهرستان دیر

11 خرداد 1395
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: واحد مبارزه با بیماری‌ها در زمینه بیماریابی موفق به پوشش 70 درصدی بیماریابی التور در سطح شهرستان دیر شد.

زهرا دریانورد در نشست کمیته التور و بیماری‌های منتقله از آب و غذا شهرستان دیر گفت: با توجه به شروع فصل پیک بیماری‌های اسهالی می‌بایست کلیه اقدامات مؤثر در جهت شناسایی و درمان موارد ابتلا به این بیماری به کار گرفته شود.
وی بابیان اینکه در کلیه مراکز بهداشتی درمانی نمونه‌گیری التور انجام می‌شود افزود: در سال گذشته از مجموع هشتصد و 14 مورد بیمار اسهالی مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی و خانه‌های بهداشت، پانصد و 76 نفر یعنی معادل 70 درصد نمونه‌گیری التور انجام‌شده است.
وی با تأکید بر اهمیت بیماریابی التور اظهار کرد: بیماری التور به دلیل وخامت، واگیری و سهولت انتشار، بسیار اهمیت دارد و وجود حتی یک مورد التور همه‌گیری تلقی می‌شود بنابراین لازم است مردم با رعایت اصول بهداشتی از انتشار این بیماری جلوگیری کنند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با تأکید بر رعایت بهداشت آب و مواد غذایی اظهار داشت: کلرزنی آب آشامیدنی، شستشوی سبزی، رعایت بهداشت فردی و مراجعه به‌موقع بیماران اسهالی و انجام آزمایش التور نقش مهمی در کاهش بروز بیماری دارد.
وی در خصوص تشکیل تیم واکنش سریع بیماری التور گفت: در همه مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر، تیم بررسی اپیدمیولوژیکی و واکنش سریع بیماری التور ایجادشده است که شامل پزشک، کارشناس مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت محیط است.
دریانورد با مثبت ارزیابی کردن عملکرد اعضای کمیته التور و بیماری‌های منتقله از آب و غذا افزود: امسال با تلاش همکاران بخش بهداشت و درمان شاهد پوشش 70 درصدی بیماریابی التور بوده‌ایم که این موضوع نشان‌دهنده حساسیت نیروهای درگیر و بهره‌گیری مردم از آموزش‌های ارایه شده است.
وی با تأکید بر رعایت بهداشت آب و مواد غذایی اظهار داشت: کلرزنی آب آشامیدنی، شستشوی سبزی‌ها، رعایت بهداشت فردی و مراجعه به‌موقع بیماران اسهالی و انجام آزمایش التور نقش مهمی در کاهش بروز بیماری دارد.
این مقام مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر به لزوم شرکت نمایندگان اداره‌ها در کلاس‌ها و کارگاه‌های تربیت مربی بیماری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: ارتقا و توسعه حوزه سلامت با همکاری کلیه ادارات و نهادها امکان‌پذیر است و لازم است نمایندگان آنان خود را برای شرکت در کلاس‌های آموزشی به شبکه بهداشت و درمان معرفی کنند.
دریانورد با تأکید بر عملیاتی شدن مصوبات نشست کمیته التور و بیماری‌های منتقله از آب و غذا تصریح کرد: جمع‌آوری فروشندگان دوره‌گرد، نظارت بر ایستگاه‌های تصفیه آب، برگزاری کلاس‌های تربیت مربی وبا، شناسایی نقاط حساس شبکه آب‌رسانی، نظارت بر کلر آب توزیعی توسط تانکرها و نظارت بر کلر باقی‌مانده شبکه لوله‌کشی ازجمله مصوبات کمیته التور و بیماری‌های منتقله از آب و غذا است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر اظهار کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه کشاورزان، گندزدایی و شستشوی سرویس‌های بهداشتی و تأمین صابون مایع پارک‌ها، جلوگیری از قطع آب ترجیحاً در فصل پیک بیماری اسهال و الزام متصدیان تصفیه آب به تهیه کارت سلامت از دیگر مصوبات کمیته التور و بیماری‌های منتقله از آب و غذا است که باید با همکاری ادارات شهرستان عملیاتی شود.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
بیماری.التور     زهرا.دریانورد     شبکه.بهداشت‌درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   11 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >