بیشترین علت مرگ‌ومیر نوزادان دیر چیست؟

5 تير 1395
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بیشترین علت مرگ‌ومیر نوزادان در این شهرستان را « نارس بودن » آنها اعلام کرد.

زهرا دریانورد در نشست کمیته مرگ‌ومیر نوزادی شهرستان دیر گفت: میزان مرگ‌ومیر نوزادی بر اساس بررسی‌های آماری از سال 90 تا 94 نشان‌دهنده روند کاهشی است که به شاخص و مورد انتظار استان نزدیک شده است.
وی بابیان اینکه میزان مرگ‌ومیر مورد انتظار استان 5 نوزاد در هر هزار تولد زنده است، اضافه کرد: این میزان با برنامه‌ریزی صورت گرفته از 13 و 9 دهم در سال نود به 5 و 2 دهم در سال نود وسه کاهش یافت اما در سال نود وچهار به 8 و 4 دهم رسیده است.
وی عمده علل مرگ‌ومیر نوزادان در شهرستان دیر را « نارس بودن » آنها اعلام کرد و افزود: در سال گذشته تعداد دوازده مرگ نوزادی در شهرستان دیر اتفاق افتاده است که 41 و 6 دهم درصد آنها به علت نارسی بوده است و بقیه موارد به علت عفونت شدید خونی، RDS (سندرم زجر تنفسی)، هیپوپلازی شدید بطن (رشد ناکامل بطنی)، DIC (اختلال خونریزی دهنده داخل عروقی)، سرویکس نارسا (نارس بودن دهانه رحم)، الیگوهیدرامینوس (کم بودن مایه آمنیون) و هیدروپس (آب آوردن سر و شکم جنین) اتفاق افتاده است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه تمامی نوزادانی که قبل از هفته 37 بارداری متولد می‌شوند نارسند گفت: علل نارسی در بررسی‌های مختلف معمولاٌ دارای نقاط مشترکی است و ناتوانی رحم در نگهداری جنین، شرایط بد اجتماعی و اقتصادی، سوءتغذیه مادر، کم‌خونی، بیماری مادر، مراقبت‌های ناکافی و عفونت‌های دوران بارداری، کم‌سوادی والدین و همسر آزاری در بارداری از علل عمده تولد کودکان نارس به شمار می‌آید.
وی به اهمیت پیشگیری از تولد نوزاد نارس اشاره کرد و افزود: برای پیشگیری از تولد نوزاد نارس بایستی به علل تولد نوزاد نارس توجه کرد و برگ خریدهایی چون وزن‌گیری و افزایش ارتفاع رحم مادر در بارداری، تغذیه مادر، شرایط روحی مناسب مادر، مراقبت کافی دوران بارداری به‌ویژه در بارداری اول، بارداری سنین Teenage، مادران دارای سوابق تولد نوزاد کم‌وزن، بارداری جنس پسر و مادران دارای عفونت بارداری را مدنظر قرارداد.

یکی از دغدغه‌های مهم حوزه سلامت، ارتقای شاخص‌های سلامت نوزادان است
دریانورد بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم حوزه سلامت، ارتقای شاخص‌های سلامت نوزادان است گفت: همه خدمات مادر و کودک در قالب بسته‌های سلامتی تهیه و اجرا می‌شود که شناسایی زنان باردار دارای علائم خطر و پیگیری و انجام مراقبت‌های ویژه، برگزاری جلسات آموزشی برای زنان باردار، توزیع سبد غذایی به زنان باردار واجد شرایط و توزیع و آموزش نحوه صحیح مصرف مکمل‌ها ازجمله اقداماتی بوده که در راستای پیشگری از تولد نوزاد نارس انجام‌شده است.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
مرگ‌.نوزادی     نوزاد.نارس     زهرا.دریانورد     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   5 تير 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >