برگزاری کنفرانس کمیته دانشجویی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازآفرینشی در بوشهر

2 امرداد 1395
نخستین کنفرانس کمیته دانشجویی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازآفرینشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر برگزار شد.

نماینده بنیاد نخبگان استان بوشهر در ستاد توسعه سلول‌های بنیادی گفت: در این کنفرانس مبانی مرتبط با سلول‌های بنیادی، روش‌های مرسوم کشت، شناسایی، ردیابی، جداسازی، نحوه ذخیره‌سازی و دورنمای کاربرد سلول‌های بنیادی در پزشکی نوین ارائه شد.
دکتر ماریا ظهیری در رابطه با محورهای اصلی این کنفرانس یک‌روزه گفت: آشنایی با کلیات سلول‌های بنیادی، معرفی وسایل و تجهیزات آزمایشگاه کشت سلولی، آشنایی با روش‌های جداسازی و کشت سلول‌های بنیادی، آشنایی با روش‌های شناسایی و ردیابی سلول‌های بنیادی، آشنایی با انواع مختلف محیط‌های مورداستفاده در کشت سلولی، آشنایی با ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی و آینده‌نگاری کاربرد سلول‌های بنیادی در طب نوین ازجمله محورهای اصلی کنفرانس بود.
نماینده دانشگاه در کارگروه زیست‌فناوری و طب بازساختی کلان منطقه 5 افزود: در سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در رابطه با سلول‌های بنیادی به‌دست‌آمده است که نویدبخش راه‌کارهای نوین درمانی در بیماری‌های صعب‌العلاج است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر خاطرنشان کرد: مقوله فناوری سلول‌های بنیادی جایگاه ویژه‌ای در طب نوین دارد.
دکتر ظهیری افزود: سلول‌های بنیادی که در تمام ارگانیسم‌های چند سلولی حضور دارند، توانایی تقسیم و تبدیل به سلول‌هایی بسیار اختصاصی را داشته و همچنین قادر به جایگزینی سلول‌های ازدست‌رفته و آسیب‌دیده هستند و خاصیت خود نوزایی و توان تمایزی این سلول‌ها آینده‌ی روشنی را در زمینه طب ترمیمی، سلول درمانی و تحقیقات دارویی نوید می‌دهد.
وی در رابطه بااهمیت آشنایی دانشجویان با این مقوله بیان داشت: کاربرد فناوری سلول‌های بنیادی در پزشکی فردگرا Personalized Medicine و پزشکی فرا دقیق Precision Medicine، درک پاتوفیزیولوژی بیماری‌های مختلف به‌ویژه سرطان، طراحی داروهای مناسب برای درمان هدفمند بیماری‌های صعب‌العلاج، اهمیت طراحی فاکتورهای مناسب در ردیابی سلول‌های بنیادی درون بدن، نقش قابل‌ملاحظه سلول‌های بنیادی در طب بازساختی و طب بازآفرینشی، ترمیم و جایگزینی بافت‌های ازدست‌رفته دندانی، دست‌کاری‌های ژنتیکی و زیست فناورانه به‌منظور حصول سلول‌های بنیادی توانمند با بیشترین ظرفیت عملکردی و توان تمایزی و درنهایت بهینه‌سازی شرایط کشت داخل آزمایشگاهی به‌منظور دستیابی حداکثری به سلول‌هایی باقابلیت عملکرد بالا همگی بیان‌گر اهمیت بالای آشنایی فارغ‌التحصیلان و دانشجویان عرصه‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی و علوم پایه را با سلول‌های بنیادی نمایان می‌سازد.

نماینده بنیاد نخبگان استان بوشهر در ستاد توسعه سلول‌های بنیادی خاطرنشان کرد: استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی با محدودیت‌ها و موانع متعددی همراه بوده و به همین دلیل تحقیقات بیشتر به‌منظور درک بیولوژی آن‌ها ضروری است.
دکتر ماریا ظهیری تصریح کرد: از دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و سایر علاقه‌مندان به سلول‌های بنیادی دعوت می‌شود تا با عضویت در کانال تلگرامی کمیته دانشجویی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازآفرینشی استان بوشهر با آدرس @BSCRM از آخرین اخبار و اطلاعات در برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و دیگر برنامه‌های این کمیته مطلع شوند.
کنفرانس یک‌روزه کمیته دانشجویی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازآفرینشی برای نخستین بار و با همکاری اجرایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر و بنیاد نخبگان استان بوشهر با مجوز امتیاز بازآموزی برای رشته‌های هدف زیرمجموعه پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی و علوم پایه از سامانه آموزش مداوم پزشکی کشور در سالن کنفرانس مرکز زیست‌فناوری خلیج‌فارس برگزار شد.

انتهای پیام/م.پ 1025


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
سلو‍‌ل‌های‌بنیادی     کمیته.دانشجویی     دکتر.ماریا.ظهیری    

تاریخ بروز رسانی:   2 امرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >