معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خبر داد:
پیش‌نویس سند امنیت غذایی استان بوشهر تدوین شد

20 امرداد 1395
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بعد از دو سال کار مستمر و نشست‌های متعدد، سند امنیت غذایی استان بوشهر تدوین شد.

دکتر محمدمهدی خواجه ئیان گفت: با توجه به نامطلوب بودن وضعیت تغذیه‌ای استان بوشهر، سند امنیت عذابی استان بوشهر با محوریت استانداری و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و حضور دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط تدوین شد.
دکتر محمدمهدی خواجه ئیان در تشریح ماهیت این سند گفت: در سال‌های گذشته پژوهشی به نام "سمپاد" در کشور صورت گرفت که نتیجه آن در سال 93 به وزارتخانه بهداشت اعلام شد که در این پژوهش استان‌ها به لحاظ امنیت غذایی از وضعیت بسیار مطلوب تا بسیار نامطلوب تقسیم‌بندی شده بودند و متأسفانه استان بوشهر در این تقسیم در جایگاه نامطلوب قرار می‌گیرد.
وی افزود: به دلیل اهمیت این مسئله در دو نشست وزارت کشور و وزارت بهداشت از استانداری و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خواستند که وضعیت تغذیه استان بوشهر بهبود یابد.
این مقام بهداشتی اضافه کرد: بر اساس همین اهمیت و ضرورت مسئله بود که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر این موضوع را در سال 93 در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مطرح کرد و در همان نشست با حضور استاندار مصوب شد که سند امنیت غذایی استان توسط دستگاه‌های مرتبط با تغذیه و سلامت مردم نوشته شود.
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: در همان نشست مصوب شد که هفت کمیته به ریاست اداره‌های مختلف با محوریت استانداری و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تشکیل شود و با همکاری همدیگر، سند امنیت عذابی استان بوشهر نوشته شود.
وی عنوان کرد: کمیته سلامت، کمیته تغذیه، کمیته تأمین پایدار غذای سالم، کمیته توانمندسازی جوامع محلی، کمیته ارتقای سواد و فرهنگ تغذیه، کمیته دسترسی به غذای فیزیکی سالم و کمیته بررسی استاندارهای تغذیه، هفت کمیته مصوب در کارگروه سلامت و امنیت غذایی هستند.
دکتر خواجه ئیان در تعریف امنیت غذایی گفت: در این پژوهش بر اساس شاخص‌هایی علمی وضعیت تغذیه و امنیت غذایی استان‌ها بررسی‌شده است.
وی ادامه داد: در دسترس بودن مواد غذایی، توان اقتصادی برای تهیه مواد غذایی، سلامت و بهداشتی بودن این مواد را از شاخص‌های کلی این پژوهش عنوان کرد.
دکتر خواجه ئیان بابیان اینکه این شاخص‌ها خود به شاخص‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند اظهار کرد: شاید در نگاه اول این به نظر برسد که مردم بوشهر اهمیت زیادی به تغذیه می‌دهند ولی وقتی وضعیت تغذیه‌ای استان را با شاخص‌های علمی مانند میزان بارش، منابع آب، مساحت زمین‌های کشاورزی، میزان تولید گوشت و مرغ، قیمت محصولات، دسترسی به آب آشامیدنی، مصرف دخانیات، بررسی می‌کنیم، مشخص می‌شود که استان بوشهر با لحاظ امنیت غذایی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.
وی در پایان گفت: در این پیش‌نویس که قرار است در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان تصویب شود، هرکدام از کمیته‌ها پروژه‌هایی را برای بهبود وضعیت تغذیه‌ای استان پیشنهاد داده‌اند که جمعاً به 49 پروژه می‌رسد.
دکتر خواجه ئیان ابراز امیدواری کرد که با پشتیبانی مسئولین و یاری سایر اداره‌ها، تدوین و تصویب این پیش‌نویس به بهبود وضعیت غذایی استان بینجامد.
انتهای پیام/ م.ب 2020


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سند.امنیت.غذایی     معاونت.بهداشتی     معاون.فنی     محمدمهدی.خواجه‌ئیان    

تاریخ بروز رسانی:   20 امرداد 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >