معاون شبکه بهداشت و درمان دیّر:
بیش از 94 درصد از نوزادان دیّری تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند

1 شهريور 1395
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: بیش از 94 درصد از کودکان زیر شش ماه شهرستان دیّر تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند.

زهرا دریانورد در مراسم تقدیر از مادران شیرده کارمند بابیان اینکه یکی از مشکلات اساسی در تغذیه نوزاد با شیر مادر، مسئله اشتغال زنان است، افزود: کار بیرون از منزل، فرصت مادر را برای شیردهی و انجام سایر فعالیت‌های مراقبت از کودک محدود می‌کند امّا مادران شیرده شاغل شهرستان دیّر علی‌رغم محدودیت‌های مربوط به اشتغال، خوشبختانه در انجام این امر موفق بوده‌اند.
وی با اشاره به درصد کودکان زیر شش ماه که تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های آماری سه‌ماهه نخست سال جاری، 94 و یک‌دهم درصد کودکان زیر شش ماه شهرستان دیّر تغذیه انحصاری با شیر مادر دارند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته 3 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی بابیان اینکه میزان تغذیه انحصاری با شیر مادر در مناطق شهری و روستایی شهرستان دیّر در سه‌ماهه اول امسال برابر است، ادامه داد: این میزان در سه‌ماهه اول سال گذشته در مناطق شهری 90 درصد و در مناطق روستایی 94 درصد بوده است که امسال این شاخص در مناطق شهری بهبودیافته است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر به مشاوره شیردهی در خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت اشاره کرد و گفت: بهورزان و مراقبین سلامت کلاس‌های آموزشی و مشاوره شیردهی در خصوص ترویج فرهنگ تغذیه با شیر مادر در دوران بارداری و بعدازآن برگزار می‌کنند که ارتقای شاخص‌های این برنامه مؤید موفقیت آموزش‌های ارایه شده است.
وی با تأکید بر فرهنگ‌سازی تغذیه انحصاری نوزاد در شش ماه اول با شیر مادر، اظهار کرد: جامعه پزشکی، مردم و مادران باید بپذیرند که تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول صد درصد کفایت تغذیه شیرخوار را می‌کند، در حال حاضر 94 درصد نوزادان ما در شش ماه اول تولد انحصاراً با شیر مادر تغذیه می‌شوند.
دریانورد بابیان اینکه تا پایان سال دوم زندگی نیز تغذیه با شیر مادر باید ادامه پیدا کند، افزود: در سه‌ماهه ابتدای امسال درصد کودکان زیر 24 ماه که تغذیه با شیر مادر تا 2 سالگی برایشان تداوم داشته است 91 و یک‌دهم درصد بوده است این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال قبل 89 و 7 دهم درصد بوده است.
وی به تأثیر تغذیه با شیر مادر و اثر آن بر سلامت مادران اشاره کرد و گفت: تغذیه با شیر مادر همچنین در زمینه پیشگیری از سرطان پستان، رحم و تخمدان مؤثر است و باعث می‌شود مادر کمتر به آن دچار شود.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
تقدیر     شیر.مادر     معاون.بهداشتی     زهرا.دریانورد     شبکه.بهداشت‌درمان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   1 شهريور 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >